Wymianę kuchenki można odliczyć

aktualizacja: 22.10.2007, 15:59

Urzędy skarbowe uznają, że wymiana kuchenki to wykonanie nowej instalacji gazowej. Dzięki takiej interpretacji można odzyskać część zapłaconego za nią VAT

Jedno z częściej zadawanych pytań brzmi: czy we wniosku o zwrot VAT można uwzględnić fakturę za kuchenkę gazową? Gdy urzędnicy kwestionują takie prawo, warto powołać się na interpretację przepisów zawartą w odpowiedzi Urzędu Skarbowego w Wadowicach z 4 maja 2006 r. (PP/443-21/06). Oczywiście nie jest ona wiążąca w innych sprawach, ale prezentuje korzystny dla podatników sposób interpretacji przepisów.

Skąd jednak w ogóle wzięły się wątpliwości? Wszystko przez załącznik do ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Wymienia on prace remontowe, które uprawniają do ulgi. Wynika z niego, że można odliczyć faktury związane z wykonaniem nowej instalacji gazowej, ale z jej naprawą już nie.
Niektórzy na tej podstawie uznawali, że instalacja kuchenki w nowym budynku lub lokalu uprawnia do zwrotu VAT, ale ulga nie ma zastosowania do jej wymiany.Taki sposób rozumienia przepisów wydaje się jednak nielogiczny. Skoro VAT na te urządzenia wzrósł w chwili przystąpienia Polski do UE, to osoby je instalujące lub wymieniające powinny mieć prawo do ulgi. Tak samo uznał Urząd Skarbowy w Wadowicach. W uzasadnieniu stwierdził, że wymiana kuchenki jest równoznaczna z wykonaniem nowej instalacji gazowej. Jak doszedł do takiego wniosku? Powołał się na § 2 pkt 5 rozporządzenia ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków przyłączenia podmiotów do sieci gazowych, ruchu i eksploatacji tych sieci (DzU nr 105, poz. 1113). Z przepisu tego wynika, że przez instalację gazową należy rozumieć urządzenia gazowe z układami połączeń między nimi, zasilane z sieci gazowej, znajdujące się na terenie i w obiekcie odbiorcy. To oznacza, że kuchenka gazowa lub gazowo-elektryczna jest urządzeniem stanowiącym część nowej instalacji gazowej.We wniosku o zwrot VAT nie można natomiast uwzględnić faktury za kuchenkę gazową zasilaną z butli gazowej.Jak czytamy w interpretacji Urzędu Skarbowego w Hrubieszowie z 1 czerwca 2007 r. (PP/443-6/07), jeżeli kuchnia gazowa jest częścią instalacji gazowej, to osoba fizyczna przy spełnieniu wszystkich warunków określonych w ustawie może ubiegać się o zwrot części wydatków poniesionych na jej zakup. Prawo takie nie przysługuje, gdy zakupiona kuchnia będzie zasilana gazem z butli. Zdaniem urzędu nie można wtedy mówić o wykonaniu nowej instalacji.
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE