Potrzebne są tańsze pokoje

aktualizacja: 11.04.2011, 05:00
Holiday Inn w Łodzi będzie otwarty jesienią tego roku
Holiday Inn w Łodzi będzie otwarty jesienią tego roku
Foto: Materiały Inwestora

W tym roku przybędzie w kraju ponad 80 hoteli. W wielu dużych miastach nadal brakuje obiektów o dobrym standardzie i w przystępnej cenie. Powstają za to projekty czterogwiazdkowe

Według Cushman & Wakefield w Polsce działa ponad 1,9 tys. hoteli oferujących łącznie ok. 95,3 tys. pokoi. Choć najwięcej z nich znajduje się w Krakowie (132), to jednak w podaży pokoi dominuje stolica. W 65 warszawskich obiektach znajduje się ich łącznie ponad 11 tys.
– W tym roku ma być oddanych do użytku ok. 85 nowych hoteli. Sporo obiektów jest budowanych w Krakowie, Wrocławiu i Trójmieście – wylicza Dorota Malinowska, konsultant ds. nieruchomości hotelowych w Cushman & Wakefield.

Słaba jakość

– Teoretycznie nigdzie nie ma dużego niedoboru pokoi hotelowych, ale w wielu miastach, zwłaszcza liczących ponad 100 tys. mieszkańców, brakuje sieciowych hoteli oferujących dobry standard po przystępnej cenie, czyli dwu- i trzygwiazdkowych, a także hoteli ekonomicznych i moteli – twierdzi Alex Kloszewski, szef Działu Inwestycji Hotelowo-Rekreacyjnych w Colliers International.
Z danych GUS wynika, że średnie obłożenie polskich hoteli wynosi niecałe 42 proc., przy czym w stolicy jest to ok. 55 proc. Największym obłożeniem cieszą się hotele pięciogwiazdkowe (55 proc.), a najmniejszym obiekty o najniższym standardzie, które są wykorzystywane w niespełna 31 proc.
– Patrząc na te dane, można wnioskować, że podaż jest spora, ale po dokładnej analizie lokalizacji często okazuje się, że hotele w danym mieście lub regionie nie są dopasowane do potrzeb klientów. Ponadto średnie obłożenie uwzględnia też fatalne wyniki dużych, przestarzałych hoteli, które są często likwidowane, ponieważ nie opłaca się ich remontować. Oficjalne statystyki nie uwzględniają również szarej strefy – opowiada Alex Kloszewski.
Analitycy z firmy DTZ także potwierdzają niską jakość wielu polskich obiektów, a także wskazują na brak hoteli sieciowych w wielu lokalizacjach. – W Trójmieście np., które przyciąga zarówno turystów, jak i gości biznesowych, nie ma żadnego sieciowego hotelu typu Etap, Ibis, Campanile, Premiere Classe czy B&B – wylicza Adam Konieczny, konsultant w Zespole Doradztwa Hotelowego DTZ.

Przemyślane projekty

Janusz Mitulski, partner w zespole doradztwa hotelowego Horwath HTL, twierdzi, że Warszawa ciągle cierpi na niedostatek dobrych hoteli w segmencie ekonomicznym atrakcyjnie zlokalizowanych. Barierą ich rozwoju mogą być stosunkowo wysokie ceny działek.
Kraków, jako najpopularniejsze polskie miasto turystyczne, stale potrzebuje nowych hoteli dla turystów, szczególnie w segmentach niższych i średnich. – Nowe inwestycje w Krakowie, czyli planowane centrum konferencyjne oraz hala sportowo-widowiskowa powinny sprawić, że miasto przyciągnie organizatorów dużych kongresów i konferencji międzynarodowych – twierdzi Mitulski.
Jego zdaniem rynek poznański jest już całkiem nasycony, mimo to nadal w stolicy Wielkopolski jest miejsce na kolejne hotele biznesowe, szczególnie w segmencie dwu- i trzygwiazdkowym. Poprawę wyników hoteli uda się uzyskać, dopiero jak miasto wypromuje swoje walory turystyczne. Z kolei w Katowicach rynek jest nasycony obiektami czterogwiazdkowymi, ale wraz z poprawą koniunktury może wzrosnąć popyt na kolejne hotele.
– W Łodzi widać niszę w wyższych kategoriach hoteli, co zauważyli już inwestorzy, budując m.in. Holiday Inn i Doubletree. A kolejne obiekty są w planach – opowiada Mitulski.
Zdaniem Aleksa Kloszewskiego ostrożnie należy planować nowe inwestycje w Trójmieście. – Tylko wybrane lokalizacje i bardzo dobrze dobrane obiekty mają szansę na sukces w tej lokalizacji – twierdzi Kloszewski.

Pokoje hotelowe w największych miastach

• Warszawa – 11,9 tys.
• Kraków – 8,4 tys. ? Poznań – 4 tys.
• Wrocław – 3,7 tys.
• Katowice – 2,2 tys.
źródło: Colliers International

Hotele sieciowe w budowie – projekty w dużych miastach

Gdańsk
• Arkon, Dobry Hotel, obiekt
trzygwiazdkowy, liczba pokoi: 81,
termin realizacji: 2011
• Motława, obiekt czterogwiazdkowy, liczba pokoi: 40,
termin realizacji: 2012
• Focus Park, obiekt trzygwiazdkowy, liczba pokoi: 100,
termin realizacji: 2011
• Stara Winiarnia,
obiekt trzygwiazdkowy,
liczba pokoi: 49,
termin realizacji: 2011
Kraków
• Hotel Galaxy, obiekt czterogwiazdkowy, liczba pokoi: 205, termin realizacji: 2011
• Pantheon, obiekt czterogwiazdkowy, liczba pokoi: 82, termin realizacji: 2011/2012
Łódź
• Doubletree, obiekt czterogwiazdkowy, liczba pokoi: 188, termin realizacji: 2013
• Grand, obiekt pięciogwiazdkowy,
powiększenie ze 160 do 220 pokoi, termin realizacji: 2011
• Holiday Inn, obiekt czterogwiazdkowy, liczba pokoi: 150,
termin realizacji: 2011
Poznań
• DeSilva Premium, obiekt czterogwiazdkowy, liczba pokoi: 76,
termin realizacji: 2011
Wrocław
• B&B, obiekt dwugwiazdkowy,
liczba pokoi: 110,
termin realizacji: 2012/2013
• Campanile & Premiere Classe, obiekt jedno- i dwugwiazdkowy,
liczba pokoi: 288,
termin realizacji: 2012
• Haston, obiekt
czterogwiazdkowy,
liczba pokoi: 120,
termin realizacji: 2011
• Grape, obiekt czterogwiazdkowy, liczba pokoi: 12,
termin realizacji: 2011
• Margott, obiekt trzygwiazdkowy,
liczba pokoi: b.d.,
termin realizacji: 2011
Warszawa
• Hotel Puławska Residence, liczba pokoi: 197, termin realizacji:
lato 2011
• B&B, obiekt dwugwiazdkowy,
liczba pokoi: 154, termin realizacji: 2011/2012
• Prudential, obiekt pięciogwiazdkowy, liczba pokoi: 100,
termin realizacji: 2011/2012
• Renaissaince, obiekt pięciogwiazdkowy, liczba pokoi: 220,
termin realizacji: 2011/2012
źródło: Horwath HTL
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE