Prawo do odprawy emerytalnej przy wypowiedzeniu umowy

aktualizacja: 05.04.2011, 15:00
Mam 63 lata. W czasie obecnego zatrudnienia spełniłam wszystkie wymagania niezbędne do przyznania emerytury, jednak się na nią nie wybrałam. Teraz dostałam trzymiesięczne wypowiedzenie. Czy w tym przypadku, gdy przejście na emeryturę zostało poprzedzone wypowiedzeniem umowy o pracę przez pracodawcę, jest on zobowiązany do wypłacenia mi odprawy emerytalnej? Czy pracodawca ma jakieś obowiązki przy przygotowywaniu dokumentów do ZUS?

Podstawowym warunkiem nabycia prawa do odprawy emerytalnej lub rentowej jest ustanie stosunku pracy. Jednak nie każde zakończenie zatrudnienia zobliguje pracodawcę do wypłaty odprawy swojemu byłemu pracownikowi. Niestety, wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez pracodawcę pozbawia czytelniczkę prawa do tego świadczenia.

Porozumienie stron lub zakończenie umowy terminowej

Przez pojęcie "ustanie" stosunku pracy rozumie się:Biorąc pod uwagę okoliczności, w jakich stosunek pracy wygasa z mocy samego prawa (upływ terminu zawartej umowy terminowej, śmierć pracownika lub pracodawcy), trudno przypuszczać, aby - z wyjątkiem upływu czasu, na który zawarta została terminowa umowa o pracę - mieściły się one w kategorii zdarzeń, o których mowa w art. 921 kodeksu pracy.Dopuszczalne byłoby uznanie, iż rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem dokonanym przez pracownika też uprawnia go do odprawy emerytalnej w sytuacji, gdyby strony nie mogły dojść do porozumienia w sprawie terminu zakończenia zatrudnienia, a zatem gdyby pracodawca nie chciał "puścić" pracownika na emeryturę. Wówczas związek przyczynowo - skutkowy między rozwiązaniem umowy o pracę a uzyskaniem świadczenia emerytalnego byłby zachowany.
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE