Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Styl życia

Dżem z płatków róży, czyli kuchnia polska po angielsku

ROL
"Dżem z płatków róży" nie jest typowš ksišżkš kucharskš. Oprócz przepisów jest alfabetem wspomnień, przewodnikiem po polskiej kulturze, zapisem letnich wędrówek i albumem fotograficznym.
Niezwykła  ksišżka ukazała się na brytyjskim rynku czytelniczym nakładem wydawnictwa Tabula Books. Wydana w kwietniu ksišżka polsko-australijskiej pary Beaty Zatorskiej i Simona Targeta jest na wysokim poziomie poligraficznym, bogato ilustrowana i dostępna w cenie 25 funtów, 30 USD (ok. 120 zł.), co na tutejszym rynku czytelniczym nie jest dużo, jak na 320-stronicowš ksišżkę w twardej okładce. Może być dobrym prezentem dla Anglików majšcych o Polsce mgliste wyobrażenie, lub dla osób gustujšcych w kulinarnych nowinkach. Ksišżka wywołuje też silne uczucie nostalgii za Polskš wœród osób od lat mieszkajšcych za granicš i nie żyjšcych jej sprawami na co dzień.
Zatorska urodziła się w Polsce i jest lekarkš mieszkajšcš w Sydney. Jej mšż Simon pochodzi z Anglii, jest absolwentem Cambridge, a w Australii zajmuje się filmowš dokumentalistykš. W Polsce oboje kupili rodzinny dom, który odwiedzajš, gdy tylko majš czas. Autorka zaznacza, że zamiłowanie do kuchni autorka przejęła po babci - lwowiance owdowiałej w wieku 26 lat, zawodowej kucharce, która wychowywała jš w zastępstwie matki w małej wsi w województwie jeleniogórskim u podnóża Karkonoszy w domu pełnym aromatów. Jej wiedzy o leczniczych właœciwoœciach ziół zawdzięcza też zainteresowanie medycynš od wczesnych lat. Gdy po latach pobytu w Australii przyjechała do Polski babcia już nie żyła - wspomina Zatorska - ale ona znalazła pisane babci rękš pożółkłe kartki z kulinarnymi przepisami. Ksišżka jest efektem zarówno podróży autorki w przeszłoœć - do wspomnień dzieciństwa i historii rodziny przesiedlonej na ziemie zachodnie z kresów, jak i letnich turystycznych eskapad po Polsce. 50 przepisów kulinarnych dowodzi, że polska kuchnia jest subtelna i różnorodna. Niektóre przepisy Zatorska przejęła po babci, na inne wpadła sama eksperymentujšc, a jeszcze inne to potrawy dobrze wszystkim znane. Ładnš angielszczyznš opisano jak przyrzšdzić pierogi w różnych odmianach, œledzia w kwaœnej œmietanie, wieprzowinę w cebuli z kminkiem, czerwony barszcz, kluski œlšskie, bigos itd., nie mówišc o pierniku, makowcu, kompocie truskawkowym, wiœniowej nalewce czy pšczkach wypełnionych dżemem z płatków róży, który dał ksišżce tytuł. Jak wspomina autorka, rolš pięcioletniej Beatki było zbieranie płatków dzikiej róży na dżem do pšczków. Płatki musiały zostać zebrane o œwicie tuż po rozwinięciu, zanim nie wytraciły zapachu na słońcu. Ubijano je kamiennym moŸdzierzem dodajšc cukru. Ich zapach nazywa Zatorska "perfumami lata". W kulinarne przepisy wplecione sš wspomnienia Polski z czasów Władysława Gomułki i Edwarda Gierka, za których rzšdów autorka dorastała, opowieœci o Polakach spotkanych przez niš na Antypodach, turystyczne impresje z podróży po Polsce. Dużej klasy zdjęcia uzupełniajš wiersze Wisławy Szymborskiej, Karola Wojtyłły, Czesława Miłosza i Cypriana Kamila Norwida w polskim oryginale i tłumaczeniu na angielski. Sš też reprodukcje płócien Olgi Boznańskiej i Stanisława Wyspiańskiego, a także rodzinne zdjęcia autorki.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL