Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Rewolucje w krajach arabskich

Syria/ Czterech zabitych w starciu z siłami bezpieczeństwa

Cztery osoby zostały zabite nad ranem w ataku sił bezpieczeństwa na meczet w Darze na południu Syrii - podała agencja Reutera, powołujšc się na relacje mieszkańców. Agencja AFP mówi o pięciu ofiarach
Wczeœniej z okolic meczetu al-Omari dochodziły odgłosy strzelaniny, wobec uczestników protestu użyto gazu łzawišcego. Jeden z mieszkańców relacjonował, że "siły bezpieczeństwa próbujš wedrzeć się do œwištyni", ale nie był pewien, bo "odcięto pršd". W sšsiednich dzielnicach rozległy się okrzyki "Allahu akbar". Dzień wczeœniej duchowny z meczetu al-Omari, Ahmad Siasneh, w wywiadzie dla telewizji Al-Arabija powiedział, że syryjskie siły bezpieczeństwa znajdujš się blisko terenów œwištynnych, gdzie protestujšcy rozbili namioty.
Przez ostatnich szeœć dni w meczecie i wokół niego gromadzili się uczestnicy antyrzšdowych protestów, zginęło szeœcioro cywilów. Demonstranci domagajš się ustšpienia prezydenta Baszara el-Asada, a także swobód politycznych i walki z korupcjš. Wczeœniej zapowiadali, że zostanš na placu do momentu spełnienia ich żšdań. Autorytarny prezydent Syrii Asad, który 11 lat temu przejšł władzę po swym ojcu, odrzuca apele o swobody polityczne i wtršca do więzienia krytyków swego reżimu. Jego ugrupowanie jest u władzy od 1963 roku.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL