Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kraj

PO, PiS i LiD tracš wyborców

GfK Polonia przeprowadziła telefoniczne badanie 17 paŸdziernika na 1000-osobowej losowo wybranej próbie dorosłych Polaków.
Rzeczpospolita
Nowy ranking partii: co dziesišty Polak chce głosować na PSL - wynika z sondażu "Rz".
Trzy dni przed wyborami partie walczšce o zwycięstwo wytoczyły ciężkš artylerię. PiS zaatakowało Platformę z dwóch stron – Centralne Biuro Antykorupcyjne upubliczniło nagrania, na których posłanka PO Beata Sawicka mówiła o łapówce. Ponadto sztab PiS oskarżył PO o zamiar sprywatyzowania szpitali po dojœciu do władzy. W odpowiedzi Julia Pitera z PO oœwiadczyła, że przed kilku laty obecny premier Jarosław Kaczyński chciał "kupić" jej głos w zamian za rezygnację z apelacji w sprawie, którš Pitera wygrała w pierwszej instancji. Wymiana ciosów między PO i PiS nie zmieniła jednak układu sił na scenie politycznej. Na czele naszego sondażu cišgle utrzymuje się Platforma Obywatelska z 30-procentowym poparciem. Ale PiS depcze jej po piętach. Na partię Jarosława Kaczyńskiego chciało wczoraj głosować 27 proc. pytanych.
Polskie wybory sš specyficzne, zwykle co dziesišty wyborca jeszcze w dniu głosowania nie wie, kogo poprze – mówi politolog Marek Migalski . – A to znaczy, że prawie 1,5 mln ludzi podejmuje decyzję bezpoœrednio przy urnie. Jego zdaniem ostatni tydzień kampanii jest bardzo ważny. – Kto lepiej zapisze się w pamięci wyborców szokujšcš informacjš lub ciekawym spotem, ten wygra – przewiduje Migalski. Z sondażu GfK Polonia wynika też, że co dziesišty Polak chce oddać głos na koalicję Lewica i Demokraci. Takie samo poparcie ma PSL. – Ostatnie dwa tygodnie nie były korzystne dla lewicy, wpadki Aleksandra Kwaœniewskiego spowodowały, że ludzie wstydzš się przyznać do popierania tej formacji – ocenia politolog. Dokładnie odwrotnie jest w przypadku Polskiego Stronnictwa Ludowego. O jego kandydatach wszyscy ostatnio wypowiadajš się w samych superlatywach. Z tego powodu rosnš notowania tej partii.– Ale ludzie deklarujšcy sympatię do ludowców wcale nie muszš oddać głosu na partię Waldemara Pawlaka – przypuszcza Migalski. – A lewica, nawet jeżeli się nie podoba, to ma swoich stałych zwolenników. Dlatego sšdzę, że jej wynik wyborczy będzie lepszy niż w sondażach, a PSL gorszy.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL