Zgłoszenie zleceniobiorcy w ZUS

aktualizacja: 16.03.2011, 03:42
Foto: www.sxc.hu

Zgłaszając zleceniobiorcę do ubezpieczeń, składamy albo druk ZUS ZUA, albo ZUS ZZA

- Jakie dokumenty muszę złożyć, zgłaszając do ubezpieczeń zleceniobiorcę, który wynagrodzenie otrzyma po zakończeniu wykonywania umowy-zlecenia? Kontrakt ma trwać od 1 kwietnia do 31 maja, a wynagrodzenie będzie wypłacone w połowie czerwca. Czy cały ten okres jest okresem ubezpieczenia, czy tylko ostatni miesiąc?– pyta czytelnik.
Cały okres wykonywania zlecenia jest okresem ubezpieczenia. Osoba wykonująca taką umowę podlega bowiem z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym od  dnia oznaczonego w niej jako dzień rozpoczęcia realizacji zadań do dnia rozwiązania lub wygaśnięcia tego kontraktu.
Tak wynika z art. 13 pkt 2 ustawy z 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2009 r. nr 205, poz. 1585 ze zm.).
Gdy zleceniobiorca jest objęty obowiązkowo lub dobrowolnie wskazanymi ubezpieczeniami, podlega także ubezpieczeniu wypadkowemu.
Tylko chorobowe jest dla niego dobrowolne. Obowiązkowa jest oczywiście składka na ubezpieczenie zdrowotne, co wynika z art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e ustawy z 27 sierpnia 2004  o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).
Osoba, która ze  zlecenia podlega
- ubezpieczeniom społecznym – powinna zostać do  nich zgłoszona na druku ZUS ZUA,
- wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu – powinna zostać do niego zgłoszona na druku ZUS ZZA.
Zgłoszenie do ubezpieczeń od 1 kwietnia (data powstania obowiązku ubezpieczeń) powinno nastąpić w terminie siedmiu dni od daty powstania obowiązku ubezpieczeń, czyli do 8 kwietnia.
Gdy odpłatność w umowie została ustalona kwotowo, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne zleceniobiorców stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskiwany z tej umowy.
W imiennym raporcie miesięcznym składanym za zleceniobiorcę płatnik wykazuje przychód wypłacony w danym miesiącu. Gdy w danym miesiącu zleceniobiorca nie uzyskuje żadnego przychodu, płatnik wykazuje w raporcie ZUS RCA zerową podstawę wymiaru i zerową kwotę składek. Tak będzie przy formularzach za kwiecień i maj.
Po zakończeniu realizacji zlecenia płatnik powinien złożyć druk ZUS ZWUA, wyrejestrowując zleceniobiorcę z  ubezpieczeń, do których go zgłosił.
Wyrejestrowanie powinno nastąpić od 1 czerwca. Gdy w tym miesiącu (już po rozwiązaniu umowy) wypłaci wynagrodzenie ze zlecenia, musi wykazać należne składki w imiennym raporcie miesięcznym z kodem 30 00 xx, składanym za czerwiec.
Więcej w serwisach:
Dokumenty, rejestracja, rozliczenia
Kto i od jakiej umowy płaci składki » Umowa zlecenia
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE