Nowy czas służby strażaków

aktualizacja: 09.03.2011, 02:00
Nowy czas służby strażaków
Nowy czas służby strażaków
Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki

Funkcjonariusze będą dyżurować w domu, nie dostaną za to jednak wynagrodzenia

Od początku tego roku na mocy nowelizacji ustawy z 29 października 2010 r. o Państwowej Straży Pożarnej (DzU nr 239, poz. 1589) strażacy mają możliwość otrzymania rekompensaty pieniężnej za przedłużony czas służby.

Teraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad zmianą rozporządzenia z 29 grudnia 2005 r. w sprawie pełnienia służby przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Te przepisy będą stanowiły nową podstawę do wyliczania czasu służby strażaka. Dzięki nim będzie można wyliczyć czas dodatkowej służby, za który strażakowi przysługuje rekompensata pieniężna lub wolne. – W razie powodzi czy dużych pożarów szefowie poszczególnych jednostek mogą wydłużyć czas służby strażaków – mówi st. bryg. Paweł Frątczak, rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. – Do tej pory nie było regulacji, która pozwalała wypłacić strażakowi dodatkowe pieniądze za wydłużony ponad 40 godzin tygodniowo czas służby – wyjaśnia.Po zmianach miałoby im przysługiwać 13,76 zł brutto za każdą godzinę. Nie więcej jednak niż za dodatkowe osiem godzin. W budżecie państwa zagwarantowano 100 mln zł na ten cel. Pozostały czas służby przepracowany podczas akcji, przeciętnie ponad 48 godzin tygodniowo, zostanie oddany strażakom w postaci wolnego.

Nowe harmonogramy

W myśl zmian proponowanych w § 12 rozporządzenia, kierownik jednostki będzie ustalał harmonogram służby strażaków tak, by równomiernie obciążyć ich pracą, także w dni i godziny wolne od służby. Liczba kolejnych godzin wolnych dla jednego strażaka, przewidzianych w tym harmonogramie nie będzie mogła być większa niż 120. Harmonogram będzie musiał zostać podany do wiadomości strażaków nie później niż siedem dni przed rozpoczęciem nowego okresu rozliczeniowego.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE