Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Opinie

Bruksela z dala od Nord Streamu

Inwestorzy gazocišgu bałtyckiego z Rosji do Niemiec nie majš żadnych problemów ze zdobyciem finansowania. Łatwo dostali kredyty na pierwszš nitkę, która ma być gotowa tej jesieni, i na drugš – zaplanowanš na przyszły rok. W sumie ok. 5 mld euro
Gdyby ktoœ jeszcze w Polsce miał złudzenia co do możliwoœci zablokowania tej inwestycji, powinien się ich definitywnie pozbyć. Polskie władze muszš zatem przygotować się na to, że gazocišg utrudni rozwój portów Szczecin – Œwinoujœcie i dostęp największym statkom. Bo nie będzie szans na zagłębienie rurocišgu, gdy zacznie transportować gaz. Nasz kraj może za kilka lat mieć nowy problem – ograniczenie tranzytu rosyjskiego gazu przez Polskę. Od kilkunastu lat Rosjanie œlš swoje paliwo przez nasze terytorium do Niemiec rurocišgiem jamalskim. Choć zapewniajš, że tranzyt będzie trwał mimo uruchomienia Nord Streamu, to nie ma pewnoœci, że dotrzymajš słowa.    
Wydaje się, że teraz temat Nord Streamu będzie kojarzony z sukcesem i wyzwaniem infrastrukturalnym, jakim było ułożenie rur na dnie Bałtyku naszpikowanego pozostałoœciami z obu œwiatowych wojen. Już nikomu nie przeszkadza fakt, że gazocišg Nord Stream służy jedynie zwiększeniu dostaw z Rosji do Europy. Mimo że Europa miała dbać o nowe drogi transportu surowców i alternatywny import. Bruksela też najwyraŸniej nie martwi się faktem, że rurocišg przez Bałtyk zostanie wyłšczony spod rygorów nowego pakietu energetycznego przyjętego przez całš Unię. Choć Komisja Europejska wymaga, by gazocišgi, zwłaszcza transgraniczne, były ogólnodostępne, i tš zasadš objęto też rurocišg jamalski, to nie będzie ona dotyczyć Nord Streamu.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL