Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Doniosš na YouTube za papieża

Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek
Użytkownicy serwisu Wykop.pl namierzyli autorów filmów znieważajšcych Jana Pawła II pokazywanych na znanym portalu. I szykujš doniesienie do prokuratury
– Po wielu bezskutecznych monitach do administracji portalu YouTube, w których wzywaliœmy do usunięcia takich spotów, przygotowujemy zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa – mówi "Rz" Michał Białek, dyrektor Wykop.pl, polskiego internetowego serwisu społecznoœciowego. "Rz" informowała wczoraj, że na popularnym portalu YouTube umieszczono co najmniej kilkadziesišt wulgarnych filmów znieważajšcych Jana Pawła II. Mimo licznych monitów internautów administracja YouTube, a nie spieszy się z ich usuwaniem. W efekcie wcišż można znaleŸć m.in. film "Jan Paweł II – œmierć robokopa", na którym zdjęciom z ostatnich chwil umierajšcego papieża towarzyszy piosenka "zdycha, zdycha Jan Paweł II, zdycha Jan Paweł ch...". Sš też filmy, w których wzywa się do przemocy wobec katolików. – Prokuratura jest zobligowana do wszczęcia z urzędu postępowania w sprawie znieważenia uczuć religijnych. Powinna też zbadać, czy nie zachodzi przypadek wzywania do nienawiœci ze względu na wyznanie – uważa prokurator Małgorzata Bednarek, prezes Niezależnego Stowarzyszenia Prokuratorów "Ad Vocem". A prof. Brunon Hołyst, kryminolog, nie ma wštpliwoœci: – Mamy tu do czynienia z  przestępstwem, które Amerykanie okreœlajš, jako "hate crime", czyli popełnione z nienawiœci.
Autorów filmów znieważajšcych Jana Pawła II postanowili namierzyć internauci skupieni wokół serwisu Wykop.pl. – Naszym użytkownikom udało się ustalić adresy internetowe kilku z nich i poznać ich tożsamoœć. Sš to m.in. absolwent prawa i menedżer jednej z sieciowych księgarni – ujawnia "Rz" Michał Białek. Internauci odkryli, że za  umieszczaniem w Internecie filmów znieważajšcych papieża stoi grupa ludzi skupionych wokół polskiej mutacji portalu dyskusyjnego 4chan. Zachodnie media alarmowały, że użytkownicy tego portalu rozpowszechniajš materiały rasistowskie i nazistowskie. Zdaniem Michała Białka polska grupa rozpowszechnia treœci pedofilskie i twardš pornografię. Internauci zwišzani z Wykop.pl kilka miesięcy temu powiadomili o tym policję. W odpowiedzi grupa na swoich filmach pokazywanych na YouTubie zaczęła umieszczać logo Wykopu, co miało sugerować, iż sš one dziełem tego serwisu. – YouTube nie zareagował na nasze monity z proœbš o ich usunięcie. Więc teraz niech się tym zajmš organa œcigania – mówi Białek. Niewykluczone, że osoby, które umieœciły na YouTubie filmy znieważajšce papieża, sš odpowiedzialne za włamanie w niedzielę na strony Urzędu Wojewódzkiego w Łodzi. Umieszczono na nich zdjęcia obrażajšce JPII. "Rz" dysponuje skanem strony, na której członkowie polskiej grupy 4chanowców powiadamiajš się, jak to zrobić. Przedstawiciele polskiej filii Google'a nie odpowiedzieli wczoraj na nasze pytania o obrażajšce papieża filmiki, tłumaczšc, że Google Polska nie jest administratorem serwisu YouTube. – Przekazaliœmy pytania i sprawa jest w trakcie wyjaœniania w YouTubie – poinformował Piotr Zalewski z biura prasowego Google Polska.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL