Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Koszary, forty i poligony zaoferujemy cywilom w Cann

Zabudowania wystawionej na sprzedaż Twierdzy Modlin
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Byłe koszary, forty, poligony i inne zbędne już armii nieruchomoœci będzie na najbliższych targach w Cannes oferować Agencja Mienia Wojskowego
Do Cannes (8-11 marca) zjeżdża cały œwiat, największe tuzy handlujšce nieruchomoœciami. — Będziemy kusić zagranicznych inwestorów prawdziwymi perełkami z naszej oferty: gruntami na Helu, cytadelš w Modlinie, kazamatami i zabytkowymi fortami w Toruniu, Warszawie, nawet położonš na odrzańskiej wyspie Kępš Mieszczańskš w centrum Wrocławia — mówi Zbigniew Prokopczyk, szef zespołu gospodarki nieruchomoœciami w AMW. Agencja wcišż ma w zasobach ponad 7tysięcy hektarów powojskowych gruntów, 2,7 tys budynków o łšcznej powierzchni ponad miliona m kw. — ogromny majštek, którego wartoœć szacowana jest na 1,5 mld zł. Po latach słabszej koniunktury, wywołanej ostatnim kryzysem, już w zeszłym roku sprzedaż ruszyła. — Na razie wzięcie majš mniejsze, tańsze działki i obiekty. Wielkie korporacje deweloperskie wcišż wstrzymujš się z inwestycjami — mówi dyr. Prokopczyk. Dzięki drobnym inwestorom biznes zaczyna się rozkręcać. W zeszłym roku AMW wystawiła w przetargach ponad tysišc nieruchomoœci, większoœć sprzedano. Do cywila poszły nawet mniej atrakcyjne, położone na peryferiach place ćwiczeń, lšdowiska, magazyny i... opustoszałe strażnice straży granicznej (agencja zagospodarowuje również zwalniane ze służby mienie policyjne i innych formacji podlegajšcych MSWiA).
W tym roku rozpocznie się wyprzedaż majštku, który na rynek przesunie trwajšca reforma i restrukturyzacja sił zbrojnych. Już na listę obiektów przeznaczonych do sprzedaży trafiajš dobrze utrzymane i kuszšce niezłš lokalizacjš budynki byłych terenowych komend uzupełnień. Pod młotek pójdš m. in. obiekty w Olsztynie, Gdyni, Sandomierzu, Rzeszowie Szczecinie, Kołobrzegu, Inowrocławiu. A to dopiero poczštek wyprzedaży biurowców i budynków administracyjnych, które oferowane będš po likwidacji kolejnych garnizonów. Od lat prawdziwš lokomotywš biznesu były działki w dużych aglomeracjach, ich zasoby się jednak kurczš. Jeszcze w ty miesišcu nastšpi kolejne podejœcie do przetargu obejmujšcego otoczonš opiekš konserwatorskš Twierdzę Modlin. To 55 hektarów z długim na 2, 5 kilometra budynkiem koszarowym, wycenione na 70 mln zł. Na sprzedaż sš działki po koszarach w Krakowie przy ul. Rakowickiej. Setki milionów złotych (wycena: 280 mln zł) agencja spodziewa się dostać za 12 hektarów (26 działek) Kępy Mieszczańskiej w centrum Wrocławia i kompleks magazynowy w podwrocławskim Ołtaszynie.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL