Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Budżet i Podatki

Rosjanie powalczš o Lotos

Bloomberg
Największe firmy naftowe z Rosji i jeden chiński potentat sš zainteresowani nabyciem akcji gdańskiej grupy paliwowej – dowiedziała się "Rzeczpospolita"
Na liœcie firm, które odebrały memorandum informacyjne o grupie Lotos, sš największe rosyjskie koncerny naftowe, w tym Rosnieft, TNK BP, Gazprom Nieft, a także jeden z chińskich potentatów. Ministerstwo Skarbu nie ujawnia na ten temat żadnych informacji. Pobranie memorandum nie oznacza jeszcze, że wszystkie złożš oferty. Ale nawet  jeœli pojawiš się tylko trzej czy czterej rosyjscy oferenci, to i tak będzie pewnš niespodziankš dla rynku. Do tej pory wœród ekspertów panowało przekonanie, że Rosjanie nie konkurujš między sobš o aktywa w Europie i na œwiecie. Obecnie pakiet akcji (ok. 53 proc.) Skarbu Państwa jest wart na giełdzie ok 2,8 mld zł. Ale wiadomo, że gdyby rzšd zdecydował się na wybór strategicznego partnera, to będzie oczekiwał premii za oddanie mu kontroli nad Lotosem, który jest drugim po PKN producentem paliwa w Polsce. Zatem transakcja może mieć wartoœć – w opinii ekspertów – nawet 3,5 mld zł (przy założeniu sprzedaży wszystkich akcji i 20 proc. premii). Ale trudno przewidzieć, czy i kiedy dojdzie do transakcji. Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski mówi "Rz", że podstawowym kryterium oceny ofert oprócz wyceny akcji będzie to, czy inwestor zagwarantuje Lotosowi realizację programu rozwoju i podniesie wartoœć firmy. – Oczekujemy poważnej oferty i inwestora, który zapewni Lotosowi ekspansję na rynku krajowym i za granicš – mówi. – Zależy nam na umożliwieniu tej firmie dalszych inwestycji w wydobycie złóż.
Równie istotne dla Skarbu Państwa jest zachowanie pewnej podmiotowoœci Lotosu, nawet jeœli znajdzie się w dużym koncernie. – Nie ma mowy o likwidacji marki firmy czy ograniczeniu działalnoœci do przerobu ropy w Gdańsku.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL