Przedawnienie roszczeń o odszkodowanie za nieruchomości

aktualizacja: 03.03.2011, 03:55
Przedawnienie roszczeń o odszkodowanie za nieruchomości
Przedawnienie roszczeń o odszkodowanie za nieruchomości
Foto: www.sxc.hu

Jak liczyć termin przedawnienia roszczeń o odszkodowanie za nieruchomości odebrane bezprawnie przed 1989 r.? Dowiemy się o tym wreszcie 30 marca 2011 r.

Na ten dzień wyznaczono posiedzenie, na którym Sąd Najwyższy (III CZP 112/10) w składzie całej Izby Cywilnej wyjaśni tę wątpliwość oraz inne związane z rekompensowaniem szkód wyrządzonych decyzjami, których bezprawność stwierdzono dopiero po 2004 r. Na wyjaśnienie czeka wielu poszkodowanych. Liczne ich sprawy sądy zawiesiły do czasu zajęcia stanowiska przez SN.

Wątpliwości przedstawił pod rozwagę siedmiu sędziów pierwszy prezes tego sądu. Ten skład SN na posiedzeniu z 24 sierpnia 2010 r. uznał jednak, że musi je rozstrzygnąć cała Izba Cywilna. Pierwszy prezes chce odpowiedzi na trzy pytania. Pierwsze zmierza do wyjaśnienia, czy art. 160 1 k.p.a. ma zastosowanie do roszczeń odszkodowawczych, jeśli decyzja stwierdzająca nieważność decyzji lub wydanie jej z naruszeniem prawa zapadła po 1 września 2004 r. W kwestii tej nie ma zgody także w SN. Z wskazanym dniem weszły w życie nowe przepisy o odpowiedzialności Skarbu Państwa za bezprawne działania władzy publicznej (art. 417, 4171 i 4172 k.c.), które zastąpiły także art. 160 k.p.a.W razie uznania, że do naprawienia szkody stosuje się art. 160 k.p.a., Skarb Państwa odpowiadałby tylko za rzeczywiście wyrządzoną szkodę. Nie można by żądać odszkodowania za korzyści utracone wskutek niemożności dysponowania odebraną nieruchomością. I to nie jest jednak pewne, ponieważ Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 23 września 2003 r. (sygn. K 20/02) stwierdził, że art. 160 k.p.a. w zakresie, w jakim wyłącza odszkodowanie za utracone korzyści, jest niezgodny z ustawą zasadniczą.Pierwszy prezes SN chce też wyjaśnienia, czy bezprawnie pozbawionym własności należy się odszkodowanie za korzyści utracone po wejściu w życie konstytucji (od 17 października 1997 r.). Następne wątpliwości sprowadzają się do dwu pytań zadanych przy założeniu, że jeśli decyzję bezprawną wydano przed 1 września 2004 r., a stwierdzającą jej bezprawność po tej dacie, to obowiązuje art. 160 k.p.a.:

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE