Czy podpisywać deklarację wekslową

aktualizacja: 05.03.2011, 03:50
Certyfikat - Pisz u nas, zbieraj punkty
Certyfikat - Pisz u nas, zbieraj punkty
Foto: rp.pl

Podpisanie deklaracji wekslowej chroni interesy dłużnika wekslowego, zabezpieczając go przed wypełnieniem weksla przez nieuczciwego posiadacza

Znacząca większość weksli, jakie spotyka się dziś na rynku, to weksle własne. I w tej grupie można wydzieli, jako najliczniejsze, weksle własne in blanco.

Przyczyną jest fakt, że jako środek zabezpieczenia przyjmującego takowy weksel, strony nie wiedzą, jak wysokie może być przyszłe zobowiązanie. Bank, w momencie przekazania kredytu, nie wie dokładnie, jaką jego część kredytobiorca spłaci, a jakiej będzie musiał dochodzić. Podobnie jest w wypadku leasingodawcy. Ponieważ nie jest wiadome, jaką kwotę, jaki dzień wystawienia oraz jaką datę płatności wyznaczyć, a także jakie zamieścić klauzule itp., wszystkie te kwestie powinny się znaleźć na osobnym dokumencie, zwanym deklaracją wekslową.Czym jest deklaracja wekslowa? Jest porozumieniem normującym, w jaki sposób wierzyciel wekslowy, tj. remitent, wypełni weksel. Porozumienie to może być  zawarte w sposób wyraźny lub dorozumiany, pisemny lub ustny.Przyjmuje się, że porozumienie to nie ma charakteru wekslowego, jest umowa poza wekslową i wobec tego stosuje się do niej przepisy kodeksu cywilnego.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE