Muzyka

Festiwal w San Remo. Festiwal piosenki włoskiej w San Remo

Roberto Vecchioni, triumfator festiwalu w San Remo
AFP
W San Remo zakończył się 61. festiwal piosenki włoskiej. Wygrał go 67-letniRoberto Vecchioni, który na tej samej imprezie zadebiutował 42 lata temu
Vecchioni wygrał w głosowaniu telewidzów piosenką "Chiamami ancora amore" (Nazywaj mnie dalej miłością), a zwycięstwo zadedykował całym Włochom w 150. rocznicę ich zjednoczenia. Oraz kobietom.
Za przegranego uznano innego nestora festiwalu, Al Bano, który przywiózł do San Remo utwór "Amanda e libera", opowiadający prawdziwą historię prostytutki z Afryki, zamordowanej w Mediolanie. Największym wydarzeniem największej imprezy muzycznej we Włoszech był występ aktora, reżysera i komika Roberto Benigniego. Na czwartkową patriotyczną galę, poświęconą rocznicy jedności kraju, wjechał do teatru Ariston na białym koniu z flagą narodową w ręku. Następne wygłosił 50-minutowy monolog, w czasie którego dokonał egzegezy włoskiego hymnu.
Uznanie dla Benigniego wyraził dzień później prezydent Włoch Giorgio Napolitano. Występ obejrzało prawie 20 milionów widzów. Na festiwalowej scenie wiele było polityki. Najmocniejszym akcentem była zaprezentowana podczas inauguracyjnej gali we wtorek ostra satyryczna piosenka o premierze Włoch Silvio Berlusconim. Utwór pod tytułem "Ti sputtanero" (Umoczę cię) zaprezentował duet komików Luca i Paolo. Największą porażką 61. festiwalu okazał się wywiad przeprowadzony na scenie z legendą Hollywood Robertem De Niro, zaproszonym jako gość specjalny imprezy. Aktor równie zmęczony nieklejącą się rozmową, jak prowadzący. Do tego kłopoty z tłumaczeniem miała współprowadząca, modelka i aktorka Elisabetta Canalis. Znacznie lepiej wypadła aktorka Monica Bellucci, bo okazała się bardziej rozmowna niż gwiazdor. Media odnotowały jednak sarkastycznie, że dyrektor festiwalu i zarazem prowadzący go, znany piosenkarz Gianni Morandi, wiele ryzykował nie kryjąc swego zachwytu piękną aktorką i wyznając jej na scenie, że jest ona marzeniem jego życia. Za kulisami w czwartek jeszcze przed transmisją doszło do awantury, która mogła zakończyć się fatalnie. Gianni Morandi pokłócił się z liderem zespołu Take That, Robbiem Williamsem, spóźnionym na próbę. Kiedy zwrócił zespołowi uwagę, że to "nieprofesjonalne", Williams odwrócił się na pięcie i opuścił scenę nie biorąc udziału w próbie. Kolejną porażką okazała się próba przeprowadzenia na scenie rozmowy z Williamsem i jego kolegami już po ich występie. Angielski gwiazdor piosenki nie chciał już więcej oglądać Morandiego ani z nim rozmawiać. Publiczny spór załagodziła Elisabetta Canalis.
Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL