Od kiedy sąd może orzec rozdzielność majątkową

aktualizacja: 15.02.2011, 14:00
Czy istnieją limity określające maksymalną datę wsteczną, którą sąd może uwzględnić ustanawiając rozdzielność majątkową małżonków?

Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku wydanym przez sąd. Z reguły jest to data wydania wyroku. Jednak w wyjątkowych przypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa (art. 52 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego; dalej k.r.o.). Może się tak stać zwłaszcza wtedy, gdy małżonkowie nie żyli już razem.
W orzecznictwie Sądu Najwyższego utrwalił się pogląd, że wsteczne zniesienie wspólności majątkowej małżonków powinno być orzekane rzadko i wyjątkowo, po rozważeniu, czy istnieją ku temu ważne powody i tylko wtedy, gdy powody te istniały już w tej przeszłej dacie, od której ma biec rozdzielność majątkowa. Tak wskazał SN w wyrokach z 3 lutego 1995 r. (II CRN 162/94), z 8 maja 2003 r. (sygn. akt II CKN 78/01) oraz z 4 czerwca 2004 r. (sygn. akt III CK 126/03).Ustawodawca nie narzucił jednak sądowi żadnych limitów czasowych. Pewną wskazówką dla sądu może być art. 52 k.r.o. – skoro życie w rozłączeniu jest przesłanką orzeczenia rozdzielności z datą wsteczną, to początkiem tej rozdzielności sąd może ustanowić dzień, w którym małżonkowie nie prowadzili już wspólnego gospodarstwa domowego, gdy zerwane były między nimi więzi uczuciowe, fizyczne i ekonomiczne (separacja faktyczna).Sądy orzekają rozdzielność z datą wsteczną wtedy, gdy wymaga tego dobro rodziny czy współmałżonka. Chodzi o ich ochronę przed skutkami trwonienia majątku przez małżonka np. uzależnionego od hazardu, alkoholu czy narkotyków.
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE