Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Szwecja: równouprawnienie w przedszkolu

Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak
W Sztokholmie dzieci mogš chodzić do przedszkola Egalia, w którym płeć nie istnieje, a wszyscy sš dla siebie „kolegami” lub „osobami”. Słów: „dziewczynka” i „chłopiec” się nie używa.
Działalnoœć pedagogicznš placówki przenika ideologia gender i równouprawnienia. Według serwisu internetowego Egalii widać jš dosłownie wszędzie: w urzšdzeniu wnętrz, wyborze zabawek i lektur dla najmłodszych. Dzieci bawiš się wózkami do zakupów i lalkami, po których nie widać płci. W przewidzianych dla przedszkolaków lekturach nie występujš heteroseksualni rodzice. Zamiast nich dzieci poznajš samotnych rodziców i pary tej samej płci. Kierownictwo przedszkola wychodzi z założenia, że rodziny heteroseksualne i tak sš obecne wszędzie, a oni muszš stanowić przeciwwagę dla segregowanego ze względu na płeć, konserwatywnego społeczeństwa. Personel nie zwykł się zwracać do swoich podopiecznych, okreœlajšc ich płeć. – Grupy dzieci nie nazywamy dziewczynkami czy chłopcami. Mówimy o nich „koledzy” – tłumaczy „Rz” Lotta Rajalin, szefowa przedszkola Egalia. W niektórych sytuacjach nauczycielki posługujš się też hybrydš między zaimkami osobowymi „on” i „ona” – odpowiednikiem nieistniejšcego w szwedzkim „ono” (hen). W Szwecji zaczęło niedawno działalnoœć internetowe pismo „Feministyczna Perspektywa”, w którym propaguje się neutralne ze względu na płeć słowa. W przyszłoœci zatrudnienie w gazecie znajdš zapewne przeszkoleni w tej materii wychowankowie Egalii.
[i]Korespondencja ze Sztokholmu[/i] [ramka][b]Warsztaty „antydyskryminacyjne” dla przedszkolaków[/b] W Krakowie przeprowadzono w ubiegłym roku nie tak odległy od szwedzkiego wzorca eksperyment. W przedszkolu „Pozytywka” odbyły się w listopadzie „warsztaty antydyskryminacyjne” dla dzieci. Miały uczyć maluchy tolerancji dla innoœci. Dzieci jednak nie za bardzo dawały się przekonać w czasie zajęć, że inne jest równie dobre, jak to znane. Bardzo dziwiły się, jak królewicz mógł na swego życia towarzysza życia wybrać nie królewnę Stokrotkę, ale Księcia Wspaniałego. - Ten ksišżę to była po prostu przebrana królewna – orzekła w końcu pięciolatka, która przyszła na te warsztaty, prowadzone przez psychologa. Opis owego pomysłu wywołał zaœ burzę na forum internetowym krakowskiego wydania „Gazety Wyborczej”. Niektórzy internauci uznali nawet, że czytanie maluchom bajki o królewiczu, który pokochał nie księżniczkę, ale innego królewicza, to "propagowanie homoseksualizmu". [i]Ewa Łosińska[/i] [/ramka]
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL