Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Mniejszoœci

Uczyć dzieci po polsku? Nie w Austrii

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Wojciech Pomorski chciał, by jego córki uczyły się polskiego języka i kultury. Austriacki sšd zadecydował: „nie ma takiego przymusu”
Wojciech Pomorski, mieszkajšcy w Hamburgu nauczyciel germanista, walczy od oœmiu lat przed niemieckimi i austriackimi sšdami o to, by jego córki, 13-letnia Justyna Maria i 11-letnia Iwona Polonia, które mieszkajš pod opiekš niemieckiej matki w Wiedniu, uczyły się języka polskiego i nie straciły kontaktu z rodzimš kulturš. Na poczštku stycznia sšd krajowy w Hamburgu (Niemcy) odrzucił jego pozew przeciwko miastu za dyskryminację ze względu na przynależnoœć narodowš. Pomorski domagał się 15 tysięcy euro odszkodowania za to, że urzšd ds. dzieci i młodzieży w hamburskiej dzielnicy Bergedorf zabronił mu rozmawiania po polsku podczas nadzorowanych spotkań z córkami. Teraz poniósł kolejnš klęskę przed Sšdem Najwyższym w Austrii. Chciał, by jego córki, które widział ostatni raz rok temu, uczyły się języka polskiego i polskiej kultury, czego zabrania im matka. Sšd Najwyższy uznał jednak, że „nie ma w niemieckim ani austriackim prawie przepisów, które nakazywałyby rodzicowi, który posiada prawo do opieki nad dziećmi, by narzucił im okreœlonš formę wykształcenia”. Matka dzieci, która uprowadziła je w lipcu 2003 roku z Niemiec do Austrii, nie musi ich więc uczyć języka i kultury ojca. Sšd uwierzył kobiecie, że były mšż jš bił i wyzywał oraz że „lekcje polskiego to zbyt wielkie obcišżenie dla dzieci”.
Sędziowie uznali także, że nie ma powodu, by przyznać Pomorskiemu częœć praw rodzicielskich, o co ubiega się od kilku lat. Polak nie zamierza się jednak poddać i przygotowuje skargę do Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. – Dzieci mogš uczyć się grać na pianinie i to ich nie obcišża, a nauka języka polskiego tak – mówi „Rz” Pomorski. Jego zdaniem działanie to ma znamiona „przymusowej germanizacji”. Zwraca też uwagę, że jego córki prócz niemieckiego majš także polskie obywatelstwo. – Proszę sobie wyobrazić, że u nas, w Polsce, zabroniono dzieciom, które majš obywatelstwo niemieckie, uczyć się języka niemieckiego. To nie do pomyœlenia – podkreœla. I dodaje: – Moje córki praktycznie już w ogóle nie mówiš po polsku. Straciły kontakt z polskš częœciš rodziny. Ale ja będę walczył do końca. Pomorski zwrócił się o pomoc do wszystkich ugrupowań politycznych w kraju. Sprawš zainteresowali się politycy PiS. – Napisałem też do rzšdu. Nie otrzymałem nawet odpowiedzi. Polskie władze nie interesujš się losem swoich obywateli – żali się. Skargę na decyzję austriackiego sšdu skieruje do Trybunału w Strasburgu prawdopodobnie w czerwcu. W tym czasie zamierza też złożyć apelację od wyroku sšdu w Hamburgu. masz pytanie, wyœlij e-mail do autorki [mail=a.rybinska@rp.pl]a.rybinska@rp.pl[/mail]
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL