Komornik nie zabierze całej trzynastki

aktualizacja: 19.01.2011, 03:43
Komornik nie zabierze całej trzynastki
Komornik nie zabierze całej trzynastki
Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Egzekwując raty kredytowe nieuregulowane przez byłego podwładnego z należnej mu nagrody rocznej, musimy pamiętać o dopuszczalnej kwocie potrącenia i kwocie wolnej. W rachunkach stosujemy również ulgę podatkową

[b]Pracownik zlikwidowanego 31 grudnia 2010 r. państwowego gospodarstwa pomocniczego nie dostał od kierownika jednostki budżetowej propozycji zmiany warunków pracy i/lub płacy na dalszy okres. Jego stosunek pracy uległ zatem tego dnia wygaśnięciu.

W styczniu 2011 r. kierownik jednostki wypłacił mu dodatkowe wynagrodzenie roczne za 2010 r. (2789,22 zł). Była to jedyna należność ze stosunku pracy, jaką dostał w tym miesiącu. Komornik zajął jego pensję na poczet niespłaconego kredytu bankowego 2000 zł. Czy można go pobrać z trzynastki, a jeśli tak, to ile?[/b] – pyta czytelniczka. Dodatkowe wynagrodzenie roczne (trzynastka lub nagroda roczna) przysługuje pracownikowi, który efektywnie przepracował w poprzednim roku kalendarzowym w jednej jednostce sfery budżetowej przynajmniej sześć miesięcy.Podwładny z pytania otrzymał je od kierownika jednostki budżetowej, czyli od następcy prawnego pracodawcy zlikwidowanego gospodarstwa pomocniczego. W ramach zakończonej właśnie reformy sektora finansów publicznych zostały bowiem skasowane wszystkie państwowe i samorządowe gospodarstwa pomocnicze.Część ich pracowników przejęły macierzyste jednostki, jeśli ich kierownicy złożyli im propozycje zmiany warunków pracy i/lub płacy na dalszy okres, a oni ich nie odrzucili (art. 100 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A71CCBEE968E80BE2AF273AA7B176550?id=325301]przepisów z 27 września 2009 r. wprowadzających nową ustawę o finansach publicznych; DzU nr 157, poz. 1241 ze zm.[/link]; dalej przepisy wprowadzające).

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE