Rekordowa sprzedaż gazu ziemnego w Polsce w ubiegłym roku

aktualizacja: 18.01.2011, 09:43
Foto: PGNiG

PGNiG dostarczył w zeszłym roku swoim klientom 14,4 mld m3 gazu ziemnego, co oznacza wzrost o 1,1 mld m3

Gazowy potentat odnotował rekordowa sprzedaż ze względu na wyjątkowo chłodną aurę w styczniu oraz w listopadzie i grudniu. Spółka poinformowała, że tylko w czwartym kwartale 2010 r. klienci odebrali ok. 4,4 mld m[sup]3[/sup], czyli o 10 proc. więcej niż w tym samym okresie 2009 r.
Minimalnie, bo o 100 mln m[sup]3[/sup], firma zwiększyła wydobycie surowca z krajowych złóż, które wyniosło 4,1 mld m[sup]3[/sup]. Import pokrył więc ponad 70 proc. krajowego zapotrzebowania na gaz. Z Niemiec spółka sprowadziła tylko ok. 0,9 mld m[sup]3[/sup] gazu, resztę stanowiły dostawy z Rosji. W poprzednim kwartale PGNiG kupił za granicą 2,8 mld m[sup]3[/sup] surowca.
Spółka poinformowała o niewielkim planowanym wzroście wydobycia gazu z krajowych zasobów w kolejnych latach - do 4,4-4,5 mld m[sup]3[/sup] w 2015 r., w tym czasie chce też pozyskiwać ze złóż posiadanych za granicą 1,7 mld m[sup]3[/sup] surowca, ale nie ma pewności, że trafi on na krajowy rynek.
Komentarz dnia
Żródło: energianews.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE