Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Przeszkadzała im uczelniana kaplica

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Kaplica Uniwersytetu w Barcelonie została zamknięta, bo modlšcych się w niej studentów i wykładowców nękali „postępowcy”
Decyzję podjęli przedstawiciele władz uczelni i Koœcioła. Jak informuje dziennik „ABC”, uniwersytet nie był w stanie zapewnić bezpieczeństwa księżom i wiernym. W œrodę odprawiono ostatniš mszę. Kaplica powstała na mocy porozumienia władz uniwersyteckich i arcybiskupstwa Barcelony z 1988 r. Nikomu nie przeszkadzała do wizyty Benedykta XVI w stolicy Katalonii w listopadzie 2010 r., która spowodowała bezprecedensowš mobilizację wojujšcych zwolenników laicyzmu. Wraz z ateistami, homoseksualistami i feministkami skrzyknęli się w Internecie, by pokazać głowie Koœcioła, że nie jest w Barcelonie mile widziany. Protestowali pod hasłem„Ja na ciebie nie czekam”. Papieża powitały całujšce się pary osób tej samej płci. „Różańce precz od naszych jajników” – żšdała Platforma Kobiet przeciw Papieżowi. Ojciec Œwięty porównał agresywny laicyzm Hiszpanów do klimatu wojny domowej z lat 30. XX wieku. Antykoœcielne nastroje nie opadły po jego wyjeŸdzie. Trzy dni póŸniej „postępowi” studenci próbowali przeszkodzić w odprawieniu mszy na Uniwersytecie w Barcelonie. Żšdali zamknięcia kaplicy. Od tego czasu pilnowali jej ochroniarze. Mimo to w grudniu około 40 studentom udało się zmylić czujnoœć strażników (mówili, że idš się pomodlić) i wtargnšć do wnętrza. Jedni wyjęli kanapki, inni telefony komórkowe. Zaczęli jeœć i dzwonić, uniemożliwiajšc księdzu odprawienie mszy. Jak relacjonował młody człowiek, który wolał nie ujawniać swego nazwiska, jeden z uczestników happeningu powiedział mu: „Ty jesz sam chleb (eucharystia – red.), a ja jem go z serem”. Po tym incydencie posypały się oskarżenia, że katolikom odbiera się w Hiszpanii wolnoœć wyznania, że wkrótce będš się czuli jak w Afganistanie. Druga strona odpowiedziała, że kaplica przeczy zasadzie rozdziału Koœcioła od państwa.
Pracujšcy w Hiszpanii polski ksišdz Piotr Roszak zapewnia „Rz”, że to odosobniony przypadek, chociaż wpisuje się w przyjętš przez hiszpańskie ruchy laickie strategię. – To sprawdzian własnej siły: na ile można sobie pozwolić, kiedy padnie hiszpańskie non possumus? Myœlę, że hiszpańskiej opinii publicznej nie przypadło to do gustu. Zaszkodziło radykalizujšcemu się ruchowi laickiemu, bo zachwiało jego pieczołowicie budowanym medialnym wizerunkiem obrońców wolnoœci jednostek – zauważa ksišdz Piotr. – Okazali się przeœladowcami tej wolnoœci, a swoboda praktykowania religii to mimo wszystko dla większoœci Hiszpanów ważna sprawa – dodaje.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL