Energianews

Janusz Włodarski nowym prezesem PAA

Bloomberg
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk powołał, z dniem 10 stycznia, Janusza Włodarskiego na prezesa Państwowej Agencji Atomistyki. Powołanie nowemu szefowi PAA wręczył pan Henryk Jacek Jezierski, wiceminister środowiska
Janusz Włodarski zastąpi na stanowisku prezesa Michała Waligórskiego, odwołanego przez premiera z dniem 30 listopada.
Nowy prezes PAA jest absolwentem Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej (specjalność: Systemy i Urządzenia Energetyczne). Był pracownikiem Urzędu Dozoru Technicznego (w latach 1981-85) i Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej (w latach 1985-92). W latach 1987-92 pracował również w Głównym Inspektoracie Dozoru Jądrowego (GIDJ) Państwowej Agencji Atomistyki, a od 1992 do 1993 r. - w Państwowym Inspektoracie Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej, jednostce budżetowej podległej PAA. Od 1993 r. był zatrudniony w PAA, od 2002 r. - aż dotychczas - był dyrektorem generalnym Agencji.
W trakcie całej swojej kariery zawodowej Prezes Włodarski zajmował się zagadnieniami dozorowymi obiektów jądrowych. Uczestniczył w licencjonowaniu obiektów jądrowych (Elektrownia Jądrowa "Żarnowiec" w budowie, reaktory badawcze i instalacje doświadczalne w Instytucie Energii Atomowej w Świerku) oraz w pracach nad "Wspólną Konwencją bezpieczeństwa w postępowaniu z wypalonym paliwem jądrowym i bezpieczeństwa w postępowaniu z odpadami promieniotwórczymi". Jak pisaliśmy w grudniu, odwołany 30 listopada z funkcji szefa PAA Michał Waligórski ostro skrytykował przebieg prac nad Programem Energetyki jądrowej. Zarzucił m.in. rządowi niespójność powstającego programu oraz ignorowanie międzynarodowych doświadczeń w tej dziedzinie. Hanna Trojanowska, pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej zaprzeczyła jednak, jakoby odwołanie Waligórskiego miało związek z pracami nad PEJ.
Źródło: energianews.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL