Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Edukacja

Nauka o Auschwitz przez Internet

Auschwitz-Birkenau
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Pilotażowy projekt edukacji w internecie na temat historii holokaustu iniemieckiego obozu Auschwitz zainaugurowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz iHolokauœcie przy Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau
W internecie znalazły się dwa kursy multimedialne: "Historia Auschwitz" oraz "Droga do ludobójstwa. Przyczyny poœrednie Zagłady". Na każdy z bloków tematycznych składa się kilka lekcji. Zawierajš: wstęp historyczny, fragmenty relacji byłych więŸniów, fotografie i dokumenty archiwalne, przykłady sztuki obozowej, a także ćwiczenia dydaktyczne. Ich autorami sš specjaliœci z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zdalnš edukację przez internet umożliwia specjalna platforma e-learningowa. Dzięki niej uczeń ma możliwoœć samodzielnego korzystania z lekcji, uczestnictwa w forach dyskusyjnych oraz rozwišzywania zadań domowych. Z drugiej strony nauczyciel kontroluje postępy w pracy ucznia i ma możliwoœć porozumiewania się z nim m.in. poprzez forum lub czat. Możliwe sš też dyskusje na zaproponowane przez uczestników tematy, których moderatorami sš historycy i edukatorzy Muzeum Auschwitz. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Centrum adresuje projekt w szczególnoœci do nauczycieli, studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauœcie to instytucja, która prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Istnieje od 27 stycznia 2005 roku. Pod jej aktem założycielskim podpisało się ponad dwustu byłych więŸniów. Obecnie Centrum prowadzi szereg zajęć skierowanych do młodzieży szkolnej, studentów, nauczycieli i edukatorów. Sš to: studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne. Obóz Auschwitz powstał w 1940 roku, KL Auschwitz II-Birkenau - dwa lata póŸniej. W kompleksie Auschwitz funkcjonowała także sieć podobozów. Do obozu Niemcy deportowali co najmniej 1,3 miliona osób, zgładzili co najmniej 1,1 mln z nich, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców radzieckich i osób innej narodowoœci.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL