Cybernóż leczy raka w mgnieniu oka

aktualizacja: 21.12.2010, 16:47
Rewolucyjny CyberKnife ma skrócić czas leczenia z kilku tygodni do kilku dni

CyberKnife - cybernetyczny nóż - czyli supernowoczesną metodę radioterapii, pozwalającą niezwykle precyzyjnie leczyć nowotwory - zaprezentowano w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Urządzenie pozwala skrócić radioterapię z kilku tygodni do nawet 5 dni.

To pierwsze tego typu urządzenie w Polsce, kosztowało 20 mln zł.

- To jest rewolucja. Od tego, co było dotychczas, dzieli nas dzięki temu urządzeniu kanion Colorado - powiedział podczas uroczystego otwarcia pracowni dyrektor gliwickiego instytutu prof. Bogusław Maciejewski.
Podczas naświetlania CyberKnifem pacjent leży na leżance, a przypominający ptaka robot porusza się nad nim w różnych kierunkach, emitując wskazane przez lekarzy dawki promieniowania.- Wrażenie jest trochę takie, jakby się przeszło przez ekran kinowy i weszło w film science fiction. Leży się jednak bardzo wygodnie - tłumaczyła Ewa Strukowska, pracownica centrum, która poddała się symulacji naświetlania.Urządzenie pozwala leczyć bardzo niewielkie zmiany, zarówno pojedyncze, jak i wielokrotne. Jest szczególnie skuteczne w leczeniu nowotworów w obrębie głowy, rdzenia kręgowego, miednicy. CyberKnife wypuszcza wąskie, mocno skoncentrowane wiązki promieniowania rzędu 0,5 do 1 mm, którymi można bardzo precyzyjnie namierzać i niszczyć zmiany.
Żródło:
KOMENTARZ DNIA

POLECAMY

KOMENTARZE