Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Cywilizacja

Poszukiwania Amelii Earhart

ROL
Badania DNA koœci palca, które zostały odnalezione na bezludnej wyspie, mogš pomóc rozwikłać zagadkę zniknięcia amerykańskiej pilotki
Amelia Earhart była pierwszš kobietš, która samotnie przeleciała Atlantyk. Stało się to w roku 1932. Pięć lat póŸniej podjęła próbę okršżenia globu wzdłuż równika. Próbę nieudanš. W lipcu słuch o niej zaginšł. Mimo że od tamtego wydarzenia minęło 73 lata, przeprowadzono kilka ekspedycji, to wcišż nie wiadomo, co spotkało Amelię Earhart. Półtora roku po zaginięciu uznano jš za zmarłš. Rozwišzanie tej zagadki mogš przynieœć badania naukowców z International Group for Historic Aircraft Recovery (Tighar). Wzięli oni pod lupę szczštki odnalezione na Nikumaroro, niezamieszkałym atolu położonym na Pacyfiku. Chodzi o paliczek, koœć palca i dwie inne koœci, w tym fragment kręgu szyjnego. Sš one obecnie poddawane testom DNA, które majš potwierdzić, czy należały do pilotki lub jej nawigatora, Freda Noonana. Pozytywny wynik sugerowałby, że 41 — letnia Amelia i jej towarzysz zostali rozbitkami na bezludnej wyspie. Niestety, według tej teorii, skończyli swój żywot zjedzeni przez kraby. Inna z teorii zakłada, że samolot Amerykanki runšł do Pacyfiku po tym, jak w baku skończyło się paliwo. Ale mówiono także o tym, że Earhart mogła trafić w ręce Japończyków, którzy wykorzystali jš do celów szpiegowskich. Lub że po cichu wróciła do USA, by pod przybranš tożsamoœciš wieœć dalej spokojne życie.
Zdaniem Rica Gillespie, dyrektora wykonawczego grupy Tighar, powišzanie ze sobš wszystkich znanych faktów prowadzi do wniosku, że Amelia zmarła na Nikumaroro. Jednym z dowodów w sprawie sš odnalezione na wyspie przedmioty, tj. fragment lusterka z damskiej puderniczki, kawałek suwaka pochodzšcego z fabryki w Pensylwanii, podróżny pojemnik na napoje z New Jersey czy scyzoryk – wszystkie zostały wyprodukowane w latach 30. XX wieku i znajdowały się na wyposażeniu samolotu Amelii. Rzeczy te znaleziono w pobliżu miejsca, gdzie musiało być palone ognisko. Obok leżały bowiem koœci ptaków, ryb oraz puste muszle po ostrygach. Naukowcy podejrzewajš, że mogły być używane przez rozbitków jako naczynia do zbierania wody. Trzy lata po zaginięciu Earhart władze brytyjskiej kolonii, którym wówczas podlegał atol, w tym samym miejscu odnaleŸli fragmenty 13 koœci. Jak oceniono, „należały one raczej do kobiety niż do mężczyzny”, „raczej do osoby rasy białej niż pochodzenia polinezyjskiego”. Niestety, szczštki te zaginęły. Rodzina Amelii dostarczyła badaczom próbek, które posłużš jako materiały porównawcze do analizy DNA. Ale jak mówi Gillespie, wolałaby ona innego zakończenia historii swojej krewnej. – Wypadek na œrodku morza jest tragicznym wydarzeniem, niesie jednak szybkš œmierć w pięknych okolicznoœciach. Inaczej niż walka o przetrwanie na atolu, gdzie nie było nawet wody pitnej – tłumaczy. – Jej rodzina ma nadzieję, że się mylimy. I trudno mi jš za to winić.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL