Wyjawienie majątku dłużnika

aktualizacja: 04.12.2010, 03:30
Wyjawienie majątku dłużnika
Wyjawienie majątku dłużnika
Foto: Fotorzepa, Paweł Gałka

Z nieznanych powodów sąd nie musi uprzedzać dłużnika przed złożeniem wykazu majątku o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania – piszą sędzia Sądu Rejonowego w Sopocie oraz asystentka w tym sądzie

Jeśli wniosek wierzyciela jest zasadny, to postępowanie o wyjawienie majątku ma dwie fazy. Pierwsza trwa zasadniczo do momentu wydania przez sąd postanowienia zgodnego z wnioskiem, które jest natychmiast wykonalne mimo możliwości jego zaskarżenia przez dłużnika (art. 915 § 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7C686F841F5BEAE163896D8246DCA2D9?id=70930]kodeks postępowania cywilnego;[/link] uwaga, przepisy bez podania źródła oznaczają kodeks postępowania cywilnego).

[b]Sentencja orzeczenia nakazuje dłużnikowi wykonanie dwóch obowiązków: [/b] 1) złożenie wykazu majątku z wymienieniem rzeczy i miejsca, gdzie się znajdują, przypadających mu wierzytelności i innych praw majątkowych,2) przyrzeczenia, że złożony przez niego wykaz jest prawdziwy i zupełny. Druga faza ma na celu wyegzekwowanie postanowienia.[srodtytul]Częsty brak wniosku[/srodtytul]
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE