Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Katastrofa smoleńska

Kto naprawdę ich zabił - promocja ksišżki o katastrofie

Piotr Nisztor i Leszek Miller
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Kto jest winny tragedii smoleńskiej? Czy œledztwo jest dobrze prowadzone? – spierano się wczoraj podczas promocji publikacjiGalimskiego i Nisztora
W sprawie katastrofy smoleńskiej napisano wiele artykułów, niemal co tydzień pojawia się nowy przeciek. To sš jednak fragmenty. Ktoœ musiał zebrać je w całoœć – mówił podczas promocji ksišżki „Kto naprawdę ich zabił?” jeden z jej autorów Krzysztof Galimski, dziennikarz TVP. – Polacy zasłużyli na to, by największa tragedia, jaka zdarzyła się w historii Polski, była transparentna dla wszystkich – wyjaœniał drugi autor Piotr Nisztor, dziennikarz „Rz”. Podczas dyskusji padały pytania: „Kto jest winny?”, „Czy to mógł być zamach?”, „Czy polska prokuratura dobrze prowadzi œledztwo?”.
– Wykluczam wadę sprzętu, przyczyny trzeba szukać gdzie indziej – mówił były premier Leszek Miller, który w 2003 r. był ofiarš katastrofy rzšdowego œmigłowca. – Ten samolot nie powinien nawet wystartować z Warszawy. Trzeba znaleŸć odpowiedŸ na pytanie, dlaczego piloci podjęli się wykonania zadania niewykonalnego. Jeszcze przed premierš kontrowersje wzbudziły zdjęcia z ksišżki, które pokazał „Super Express”. Sš na nich m.in. podarte mundury, zniszczone paszporty, a nawet porwany stanik uczestniczki lotu. – Czy powinniœmy je publikować? – zastanawiał się Nisztor. – One mogš dokładnie pokazać, jaki był ogrom tragedii. Sš dobrym uzupełnieniem ksišżki. Z publikacji wyłania się chaos i brak kompetencji panujšcy wœród służb odpowiedzialnych za œledztwo. Sš też hipotezy dotyczšce samych przyczyn katastrofy. – Ta ksišżka jest otwarciem etapu dociekań, bo przeczytamy pewnie jeszcze niejednš publikację i obejrzymy niejeden film na ten temat. Nie będzie ciszy nad tš trumnš – stwierdził Miller.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL