Kto może poświadczyć za zgodność z oryginałem

aktualizacja: 01.12.2010, 02:20

Poświadczanie za zgodność kopii dokumentów dotyczących firm użyczających w przetargu swego doświadczenia budzi wątpliwości prawne

[b]Przedsiębiorca, który udostępnia mi jako wykonawcy doświadczenia, będzie realizował część zamówienia jako podwykonawca. W związku z tym muszę do oferty dołączyć m.in. jego zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami. Dostałem ten dokument w formie kserokopii.

Czy mogę sam poświadczyć go za zgodność z oryginałem, czy musi to zrobić firma udostępniająca doświadczenia? [/b]– pyta czytelnik. Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, a to z powodu niezbyt szczęśliwego sformułowania § 6 ust. 2 rozporządzenia [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A7E41A7507EA6F88D74BD0740414CDF1?id=336579]w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich dokumenty te mogą być składane[/link].Zgodnie z nim w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia oraz w przypadku podmiotów, o których mowa w § 1 ust. 2 i 3 (czyli tych użyczających swego potencjału), kopie dokumentów dotyczących odpowiednio wykonawcy lub tych podmiotów są poświadczane za zgodność z oryginałem przez wykonawcę lub te podmioty.Trudno wyczytać z tego przepisu, kto i jakie kopie dokumentów może poświadczać za zgodność z oryginałem.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE