Ambasador Spyra zataił, że był w SB

aktualizacja: 26.11.2010, 20:36
Ambasador Spyra zataił, że był w SB
Ambasador Spyra zataił, że był w SB
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

Ambasador w Peru nie wpisał w oświadczeniu, że służył w SB

Instytut poinformował, że złożył do sądu wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec ambasadora Jarosława Spyry, który niedawno objął placówkę w Limie.

IPN nie ujawnia powodu złożenia wniosku. „Rz” udało się ustalić, że chodzi o oświadczenie lustracyjne Spyry. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, brakuje w nim informacji o tym, że ambasador w przeszłości pracował w SB.W 1989 r. ukończył Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim. I zaraz po studiach wstąpił do Służby Bezpieczeństwa. Był tam przygotowywany do służby w wywiadzie. Jednak zakończył służbę po dziesięciu miesiącach, bo w tym czasie w Polsce skończył się komunizm. Po zlikwidowaniu SB Spyra nie znalazł się wśród oficerów Urzędu Ochrony Państwa. W archiwach zachował się ślad służby w SB – jest jego teczka funkcjonariusza.Po odejściu z SB Spyra wybrał karierę dyplomatyczną. Odbył staż w Akademii Dyplomatycznej w Wiedniu, a następnie w Instytucie Hoovera przy Uniwersytecie Stanforda w USA. Pierwszą jego placówką była właśnie Lima, gdzie pracował jako drugi sekretarz ambasady. Potem był jeszcze w Brazylii. W 2002 r. został ambasadorem w Chile.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE