Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Publicystyka

Economist: czy Tusk mści się na Rzeczpospolitej

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Prywatyzacja jest znowu ważnym tematem w Polsce, w dużej mierze dzięki udanej sprzedaży Giełdy Papierów Wartoœciowych. Ale przypadek innych posiadanych przez państwo aktywów rzuca cień na działania rzšdu. Chodzi o 49 procent udziałów w najsilniejszej opozycyjnej gazecie "Rzeczpospolitej" - pisze "The Economist"
Osoby znajšce kulisy rozmów między rzšdem i brytyjskim funduszem Mecom, który jest większoœciowym właœcicielem "Rzeczpospolitej", powiedziały "Economistowi", że rzšd wykorzystuje swoje udziały, aby wymusić dymisję redaktora naczelnego gazety. Rzšd zapewnia, że traktuje dziennik wyłšcznie jako projekt biznesowy. [wyimek][link=http://www.economist.com/blogs/easternapproaches/2010/11/poland_and_media" "target=_blank]Przeczytaj cały tekst w "The Economist"[/link][/wyimek] "Poprzedni rzšd próbował zastraszyć niektórych dziennikarzy (np. Tomasza Lisa) i był Ÿle oceniany przez takie organizacje jak Reporterzy bez Granic" - przypomina tygodnik. "Obecny spór do tej pory pozostaje niezauważony, zwłaszcza za granicš, gdzie Platforma Obywatelska jest postrzegana jako wiarygodny i bezproblemowy partner" - czytamy dalej.
"The Economist" ocenia, że "Rzeczpospolita" "z pewnoœciš nie jest wielkim fanem rzšdzšcej Platformy Obywatelskiej" i "napsuła krwi rzšdowi". Piszšc o stosunku gazety do PiS tygodnik zauważa jednak, że gazeta jednoczeœnie konsekwentnie "krytykuje politykę gospodarczš tej partii i jej ekscentrycznš retorykę w polityce zagranicznej". "Tak jak większoœć mediów 'Rzeczpospolita' nie jest ideałem. Ale silny i pewny siebie rzšd zamiast dawać pretekst do podejrzeń, że próbuje wpływać na jej linię, lepiej by zrobił, szybko i przejrzyœcie sprzedajšc swoje udziały w gazecie" - czytamy w tygodniku, który zwraca uwagę, że "próba pozbycia się redaktora naczelnego Pawła Lisickiego może być z łatwoœciš odczytana jako chęć zemsty". [i]tłum. lor[/i] [i]Tytuł i skróty pochodzš od redakcji. Artykuły w "The Economist" nie sš podpisywane przez autorów ze względu na specyfikę tygodnika. [link=http://www.economist.com/blogs/easternapproaches/2010/11/poland_and_media" "target=_blank]Tekst ukazał się na stronach internetowych pisma[/link]. ©The Economist Newspaper Limited. London (17.11.2010)[/i]
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL