Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

General Motors znów na giełdzie

AFP
Po niespełna pół roku od ogłoszenia bankructwa, cięciach zatrudnienia i likwidacji kilku modeli General Motors wrócił na giełdę
W pierwszych minutach obrotu rynek wycenił akcje General Motors na o 7 proc więcej niż wyznaczono to w ofercie publicznej, czyli po 35 dolarów za akcję. Potem cena wzrosła do 35,99, by znów spaœć do 35 dolarów. To znaczy,że udział państwa, które pożyczyło GM 50 mld dolarów zmniejszył się do 33 proc. To największa oferta publiczna nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale i na œwiecie. Niespełna półtora roku temu GM ogłosił bankructwo. 102-letnia historia koncernu wiedzie przez lata œwietnoœci ,poprzez niemal likwidację w 2008 r., ratunek w 2009 r., do dzisiejszego sukcesu na NYSE i na giełdzie w Toronto.
Prezydent Barack Obama wychwalał wczoraj wszystkich zwišzanych z GM. Jego zdaniem jest to nie tylko sukces samego GM, ale i całego przemysłu samochodowego USA. 20,1 mld dolarów uzyskał GM ze sprzedaży akcji zwykłych po 33 dolary za akcję, chociaż wczeœniej sšdzono,że nie dostanie więcej niż 26-29 dol. za sztukę. To oznacza,że GM jest dzisiaj warte ok 63 mld dolarów. Zdaniem analityków jednak akcje GM powinny drożeć. Właœciwie już drożejš. Na „szarym rynku” akcjami GM handlowano płacšc nawet po 37,50. To wszystko jednak za mało, aby administracja mogła się wycofać bez strat w własnoœci GM. Żeby tak się stało akcje musiałyby kosztować po 49 dol. za akcję. Dilerzy szacowali, że przy pierwszych obrotach akcjami GM, ich ceny pójdš w górę o przynajmniej 10 proc. Przedstawiciel Departamentu Skarbu zapewniał wczoraj,że państwo będzie starało się wycofać z akcjonariatu tak szybko, jak to będzie możliwe. A wyraŸnie zdenerwowany, choć po amerykańsku szeroko uœmiechnięty wiceprezes ds finansowych GM, Chris Lidell zapewniał wczoraj,że jego firma bardzo szybko zdobędzie rating inwestycyjny. Przez ostatnie 2 lata przed bankructwem obligacje GM miały ocenę „œmieci”. Sukces GM spowodował popyt na akcje firm motoryzacyjnych także w Europie. — To zupełnie niebywałe, jak szybko mogš zmienić się nastroje - dziwił się Stefan de Schutter, diler z Alpha Trading. Jest to jednak i tak największa oferta publiczna na œwiecie i przewyższa rekordowe dotychczas 22,1 mld dolarów, jakie był w stanie pozyskać Agricultural Bank of China w lipcu. Cieszyli się również Japończycy, którzy uznali,że skoro teraz akcje GM będš jednymi z głównych na giełdach, to jest szansa, że optymizm trafi także na giełdę tokijskš. W przypadku GM ważne było to, że od samego poczštku oferty wzbudziły one zainteresowanie wielomiliardowych funduszy z Bliskiego Wschodu i Azji. Dosłownie w ostatniej chwili zezwolenie na tš inwestycję uzyskał chiński partner GM, SAIC. Ostatecznie Chińczycy kupili 1 proc. GM jest dzisiaj zdrowš finansowo firmš z wizjš, nowatorskš, silnš w każdym segmencie rynku. To dlatego jego akcje sš o 9 proc. droższe niż Forda, jedynego z „Wielkiej Trójki” amerykańskich potęg motoryzacyjnych, który uniknšł bankructwa i pomocy państwowej. Wysoko jest oceniany również zarzšd „nowego” GM, w którym jednak zostało sporo osób z dawnego zespołu, tyle że najczęœciej na technicznych, a nie strategicznych pozycjach.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL