Pośrednik nie płaci VAT od prowizji z zagranicy

www.sxc.hu
Firmy, które świadczą usługi pośrednictwa dla kontrahentów spoza Polski, nie muszą rozliczać podatku od towarów i usług. Transakcje te trzeba jednak odpowiednio ująć w ewidencji i deklaracjach
Zdarza się, że polscy przedsiębiorcy świadczą na rzecz zagranicznych kontrahentów usługi pośrednictwa w sprzedaży towarów. Pojawiają się wtedy wątpliwości, jak prawidłowo udokumentować je fakturą i w jaki sposób ustalić datę powstania obowiązku podatkowego? Pytania te pojawiają się również przy innych usługach, których odbiorcami są zagraniczne firmy. Usługi pośrednictwa w sprzedaży towarów to typowy przykład usług uznawanych za świadczone poza terytorium Polski. Oznacza to, że nie są one opodatkowane VAT w naszym kraju. Ogólna reguła ustalania miejsca świadczenia takich usług zawarta jest w art. 28b [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link]. Wynika z niej, że jeśli usługa pośrednictwa wykonywana jest na rzecz przedsiębiorcy z innego kraju, to miejscem jej świadczenia jest państwo, w którym usługobiorca posiada siedzibę lub sta...
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL