Europejska Federacja Dziennikarzy broni Rzeczpospolitej

aktualizacja: 09.11.2010, 02:20

List Europejskiej Federacji Dziennikarzy do premiera Donalda Tuska

Szanowny Panie Premierze, piszemy do Pana w imieniu Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ), reprezentującej dziennikarskie związki zawodowe i organizacje w Europie, aby wyrazić nasze zaniepokojenie o przyszłość dziennika “Rzeczpospolita”.
15 października państwowa spółka PWR SA złożyła do sądu w Warszawie wniosek o upadłość wydawnictwa Presspublica. Wydawnictwo to jest wydawcą dziennika “Rzeczpospolita” i dwóch innych gazet: “Parkietu” i “Życia Warszawy”, dlatego obawiamy się, że zamknięcie spółki spowoduje zniknięcie tych tytułów. Zgodnie ze statutem spółki Presspublica w przypadku jej rozwiązania tytuł “Rzeczpospolita” powraca w ręce Skarbu Państwa, co w praktyce oznacza przejęcie gazety przez rząd.
[wyimek]Zlikwidowanie „Rzeczpospolitej” – gazety, która była wielokrotnie krytyczna wobec rządu – oznaczałoby poważne zagrożenie dla wolności mediów i pluralizmu w Polsce[/wyimek]
Obawiamy się, że działania kontrolowanej przez Ministerstwo Finansów [w rzeczywistości: resort skarbu – red.] PWR SA są motywowane politycznie i zmierzają do zlikwidowania “Rzeczpospolitej” – gazety, która była wielokrotnie krytyczna wobec rządu. Uznajemy takie działania za poważne zagrożenie dla wolności mediów i pluralizmu w Polsce.
Wzywamy Pana i polski rząd do wycofania wniosku o upadłość i kontynuowania procesu prywatyzacji udziałów spółki Presspublica należących do Skarbu Państwa.
[i]— Arne König, przewodniczący EFJ
- Aidan White, główny sekretarz EFJ [/i]
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE