Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Społeczeństwo

Potrzebna panna młoda z Unii

Na Łotwie, w kraju, gdzie bezrobocie sięga niemal 20 procent, nie ma problemu ze znalezieniem chętnych do wyjazdu do Irlandii (na zdjęciu: ulica w Rydze)
AP
Irlandia to raj dla fikcyjnych małżeństw. Nigeryjczycy i Pakistańczycy żeniš się z Łotyszkami i Polkami
Irlandiš wstrzšsnęła historia dwóch kobiet, które o mały włos nie zostały zmuszone do poœlubienia Pakistańczyków. Młode Łotyszki – 19 i 25 lat – przyjechały na Zielonš Wyspę zwabione ofertš atrakcyjnej pracy. Na miejscu okazało się, że majš wzišć œlub. Gdy odmówiły, zostały zamknięte w mieszkaniu. Jedna z nich ukryła telefon komórkowy i natychmiast zadzwoniła do przyjaciół na Łotwie. Ci zawiadomili łotewskš policję, a ta irlandzkš. Sprawcy, Pakistańczyk i Hindus, trafili do aresztu. – Mamy z tym procederem naprawdę duży problem – usłyszeliœmy w irlandzkim Ministerstwie Sprawiedliwoœci. Tak duży, że przedstawiciele irlandzkich władz pojadš do Rygi, by na miejscu, wspólnie z Łotyszami, zajšć się sprawš. Pakistańczycy w pierwszej połowie tego roku złożyli około 150 wniosków o stały pobyt w Irlandii. Prawie wszyscy z tych mężczyzn majš za żony Łotyszki. 18 poœlubiło Polki. Wnioski złożyło też 167 Nigeryjczyków (25 po œlubach z Polkami) oraz 78 Hindusów (27 z Łotyszkami, 20 z Polkami). – Te liczby sš porażajšce. Nikt nigdy nie spodziewał się, że Irlandia będzie przycišgać tak wiele osób chętnych do zawierania fikcyjnych małżeństw – powiedziała „Rz” irlandzka politolog Theresa Reidy.
Łotewska dziennikarka Aleksandra Jolkina właœnie kończy ksišżkę o fikcyjnych małżeństwach. Udajšc kobietę szukajšcš pracy za granicš, założyła konta na kilku portalach. – W cišgu roku natrafiłam na kilkanaœcie gangów organizujšcych fikcyjne œluby. Dostałam też 16 biletów lotniczych z Rygi do Dublina – opowiada „Rz”. Ostatni zgłosił się do niej Hindus o pseudonimie Vicky Singh. Zaproponował kilka tysięcy euro za œlub z nim oraz za znalezienie dwóch innych Łotyszek, które poœlubiš jego kolegów w Irlandii. Socjolog Aija Zobena z Uniwersytetu Łotewskiego przyznaje, że zjawisko jest nagminne. – Dotyczy głównie młodych dziewczyn z wiejskich i biednych regionów. Dla nich cztery tysišce dolarów to rozwišzanie wielu problemów. Nie potrafiš ocenić niebezpieczeństwa – mówi „Rz”. Nieraz zdarzało się bowiem, że Łotyszki były więzione, głodzone, gwałcone. Dlaczego Irlandia? – To kwestia prawa. W tej sprawie mamy jedno z najmniej restrykcyjnych w Europie. Nigdy w historii nie mieliœmy bowiem problemów z imigrantami – tłumaczy prof. Reidy. Irlandia jest jednym z nielicznych krajów UE, gdzie zawieranie małżeństwa dla zdobycia obywatelstwa nie jest zabronione. Nikt nie sprawdza tu, czy państwo młodzi żyjš razem, a nawet czy się w ogóle znajš. Nikt nie kwestionuje też tego, że w ceremonii często uczestniczy tłumacz, gdyż nowożeńcy nie potrafiš się porozumieć. Dzięki takim œlubom z obywatelkami państwa należšcego do UE Pakistańczycy, Hindusi czy Nigeryjczycy zyskujš prawo swobodnego poruszania się po innych krajach Wspólnoty. Dlaczego wybierajš Łotyszki? W kraju, gdzie bezrobocie sięga niemal 20 procent, nie ma problemu ze znalezieniem chętnych. Ale to niejedyny powód. – W rekrutacji pomagajš gangi łotewskich kobiet stręczycielek. Poza tym Łotwa zawsze była popularnym punktem tranzytu handlu żywym towarem. Przez Rygę na Zachód przerzucane były Rosjanki, Ukrainki i Białorusinki – mówi prof. Zobena. To łotewskie władze jako pierwsze zaalarmowały Dublin o tym, co się dzieje. – Nasz rzšd niewiele jednak z tym zrobił. Ale teraz zaczšł działać i chce zmienić prawo, by zaostrzyć przepisy wzorem innych państw europejskich. Być może uda się to zrobić w cišgu roku – mówi Theresa Reidy. W całej sprawie nie chodzi zresztš tylko o fikcyjne małżeństwa Pakistańczyków z Łotyszkami.  Unia Europejska już nie raz ostrzegała Dublin, że dzięki swoim liberalnym przepisom może wpuszczać na teren wspólnoty terrorystów. [i]masz pytanie, wyœlij e-mail do autorki [mail=k.zuchowicz@rp.pl]k.zuchowicz@rp.pl[/mail][/i]
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL