REKLAMA

Aplikacje / egzaminy

Znamy wyniki kolokwium poprawkowego aplikantów radcowskich

Mar 15-02-2011, ostatnia aktualizacja 15-02-2011 13:31

Dodatkowe kolokwium poprawkowe na I roku aplikacji radcowskiej w Warszawie zaliczyło 136 osób. Odsetek zdawalności ze wszystkich przedmiotów wyniósł 22 %

O fatalnych wynikach kolokwium rocznego i o tym, że niełatwo pozostać na aplikacji pisaliśmy już wielokrotnie (czytaj: Fatalne wyniki kolokwium rocznego) Trudno pozostać na aplikacji prawniczej, Radcowie nie radzą sobie z nauczaniem aplikantów, Kolokwia w ogniu krytyki).

Krajowa Rada Radców Prawnych umożliwiła osobom z ocenami niedostatecznymi warunkowy wpis na drugi rok. Warunkiem utrzymania się na kolejnym roku było zaliczenie kolejnego, trzeciego, kolokwium poprawkowego z oblanych przedmiotów (zobacz: Aplikanci radcowscy: do trzech razy sztuka i Warunkowa promocja aplikantów z dwójami).

W Warszawie dodatkowe kolokwium odbyło się 10 lutego 2011 r. Egzaminy ze wszystkich sześciu przedmiotów przeprowadzone zostały w formie testu zamkniętego (jedna odpowiedź z trzech była poprawna). Pytania przygotowali wykładowcy szkolący aplikantów. Połowa przedmiotów w tej formie egzaminowana była po raz pierwszy.

Skomentuj ten artykuł

Jak podała Okręgowa Izba Radców Prawnych w Warszawie odsetek zdawalności ze wszystkich sześciu przedmiotów wyniósł 22 % – pozytywny wynik uzyskało 265 ze 1187 wypełnionych testów. Dodatkowe kolokwium pozytywnie zaliczyło 136 osób (z 649), czyli 21% przystępujących do kolokwium aplikantów, a przeciętny zdający podchodził do egzaminu z prawie dwóch przedmiotów.

Najlepsze wyniki aplikanci uzyskali z testu z postępowania karnego (142 pozytywne oceny, czyli 63 proc. testów) i zasad wykonywania zawodu (15 pozytywnych ocen – 48 proc.).

Najsłabszą zdawalnością cieszył się natomiast test z prawa konstytucyjnego (żadnej pozytywnej oceny na 57 zdających) i postępowania cywilnego (46 pozytywnych ocen – 10 proc.).

W prawie cywilnym i prawie karnym odnotowano podobne wyniki – w obu przedmiotach zdawalność wyniosła 15 % (32 pozytywnych ocen z prawa cywilnego i 30 z prawa karnego).

Po wszystkich trzech turach pozytywną ocenę z kolokwium na I roku uzyskało łącznie 1253 aplikantów. I roku nie zaliczyło 797 aplikantów.

Skomentuj ten artykuł

Czytaj także:

Aplikanci radcowscy: do trzech razy sztuka,

Fatalne wyniki kolokwium rocznego,

Warunkowa promocja aplikantów z dwójami,

Trudno pozostać na aplikacji prawniczej,

Radcowie nie radzą sobie z nauczaniem aplikantów,

Kolokwia w ogniu krytyki.

Przeczytaj więcej o:  aplikacje prawnicze, egzaminy zawodowe, izba radców prawnych, kolokwium roczne, radcy prawni

rp.pl
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

E-booki "Rzeczpospolitej"

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
Testamenty, spadki, darowizny

Testamenty, spadki, darowizny

Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  • książki
  • muzyka
  • filmy
  • multimedia
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

II rocznik w krakowskiej szkole zainaugurowany

- Wasza przyszła rola to zapewnianie bezpieczeństwa Polakom poprzez ciężką pracę na salach rozpraw - powiedział Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin podczas inauguracji w KSSiP w Krakowie >>