Od sprzedaży nakładów należy się PIT i PCC

aktualizacja: 20.09.2010, 03:33
[b] W wynajętym budynku przeprowadziłem za zgodą właściciela prace adaptacyjne w celu przystosowania go do potrzeb mojej firmy. Część (1/2) wydatków na adaptację miała być potrącana sukcesywnie z czynszu. Umowa najmu została zawarta na dziesięć lat. Jednak z podjęcia działalności w nim zrezygnowałem. Zgłosił się kandydat na najemcę budynku i chce odkupić ode mnie te nakłady za zgodą właściciela. Czy i jaki podatek będę musiał zapłacić od tej transakcji? [/b]Przedmiotem transakcji w tym wypadku nie będą nakłady, bo te po połączeniu z budynkiem stają się częścią nieruchomości. Może być nim sprzedaż wierzytelności (należności) z tytułu zwrotu tych nakładów. Taka transakcja obejmuje także przelew wierzytelności w rozumieniu art. 509 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4E8B288E0BCC99108FB7FC204EF19111?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] (umowa cesji).
Dziękujemy za zainteresowanie
profesjonalnymi treściami "Rzeczpospolitej".
Miesięczny limit bezpłatnego dostępu do artykułów płatnych został wyczerpany.
Sprawdź ofertę lub zarejestruj się i bezpłatnie czytaj przez 30 dni
masz już konto w serwisie -
sprawdź ofertę

Odkryj cyfrową "Rzeczpospolitą"

  • Wydanie elektroniczne "Rzeczpospolitej"
  • Nowoczesna aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Pakiet Standard
już od:
4,92PLN
za dzień
SPRAWDŹ
Masz problem? pomoc@rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE