Opinie

Pomniki Lenina niszczone na Ukrainie

Los ukraińskich pomników Lenina jest coraz mniej godny zazdrości
AFP
Pomniki wodza rewolucji październikowej coraz częściej są przetapiane na inne, bardziej słuszne. Najnowszy przykład mamy na Ukrainie, gdzie z jednego Lenina powstał prawosławny biskup, a z drugiego – Matka-Ukraina.
Radni Użgorodu (Zakarpacie) przekazali bezpłatnie miejscowej społeczności greckokatolickiej pomnik Włodzimierza Iljicza Lenina stojący w mieście. Jak podaje „Sibirska Katoliczeskaja Gazeta”, brązowa figura wodza rewolucji zostanie przetopiona na figurę XVIII-wiecznego biskupa Andrzeja Baczyńskiego. Duchowny zasłynął tym, że przeniósł do Użgorodu swoją rezydencję, otworzył w mieście seminarium i wielką bibliotekę. Za to teraz będzie miał pomnik w centrum – na placu Katedralnym, na którym dotąd królował wódz rewolucji. Podobna historia wydarzyła się wcześniej w miasteczku Sambor pod Lwowem. Tam trzytonowego Lenina przetopili na Matkę-Ukrainę. Nowy pomnik stanął na postumencie zajmowanym dotychczas przez Iljicza.
W innych ukraińskich miastach pomniki wodza światowego proletariatu są uszkadzane i niszczone przez naród, który zapomniał, ile Leninowi zawdzięcza. W styczniu w kijowskim metrze Leninowi ze stacji Teatralnaja wypalono na czole gwiazdę. Wcześniej tę samą figurę grupa mężczyzn potraktowała dwuręcznymi młotami kowalskimi. W Rubieżnym pod Ługańskiem Lenin wyleciał w powietrze. Bombę własnej roboty podłożył miejscowy strażak. Jak zeznał, zrobił to „z pobudek patriotycznych”. W mieście Kaniew w obwodzie czerkieskim centrum zdobił Lenin z... plastiku. Pewnej nocy nieznani sprawcy omotali pomnik szmatami, oblali benzyną i podpalili. Miesiąc przed spaleniem Lenin został odrestaurowany za blisko 2 tys. dolarów zebranych wśród mieszkańców. Widać nie wszyscy się złożyli.
Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL