Sprzedaż drogi wewnętrznej wymaga przetargu
aktualizacja: 07.09.2010, 02:30

Czy rada gminy mogła podjąć uchwałę wyrażającą zgodę na bezprzetargową sprzedaż nieruchomości ośmiu właścicielom nieruchomości sąsiednich? Sprzedawana nieruchomość jest zagospodarowana – stanowi drogę wewnętrzną

[b]Nie.[/b] Bezprzetargowe zbywanie nieruchomości publicznych ma charakter wyjątkowy. Sytuacje, w których jest to możliwe, określają przepisy ustawy o gospodarce nieruchomościami, w szczególności zaś jej art. 37 ust. 2. Z brzmienia ustępu 6 tego przepisu wynika, że bez przetargu można sprzedać nieruchomość właścicielowi (użytkownikowi wieczystemu) nieruchomości sąsiedniej, pod warunkiem że sprzedaż ta zmierza do poprawy warunków zagospodarowania posiadanej przez niego działki. Dodatkowo ustawa wymaga, aby sprzedawana nieruchomość nie mogła być zagospodarowana jako odrębna nieruchomość. W sprawie opisanej w pytaniu przesłanki te nie zostały spełnione. Po pierwsze dlatego, że nabywców sprzedawanej nieruchomości ma być kilku (dokładnie ośmiu), a po drugie dlatego, że sprzedawana nieruchomość jest zagospodarowana (stanowi drogę wewnętrzną). W konsekwencji należy uznać, że uchwała rady gminy wyrażająca zgodę na sprzedaż nieruchomości w sytuacji opisanej w pytaniu byłaby sprzeczna z prawem. Stanowisko takie potwierdza orzecznictwo. Przytoczyć należy chociażby rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody mazowieckiego z 11 sierpnia 2010 r., w którym stwierdził, że w opisanej w pytaniu sytuacji umowa sprzedaży zawarta bez przetargu jest nieważna (LEX. I. GH-0911-35/10).

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

Banner

POLECAMY

KOMENTARZE

Komentarz dnia

Prawo pracy z GWW: Gdy spóźniasz się z wynagrodzeniem