Muzeum II Wojny Światowej: wybrano projekt

aktualizacja: 02.09.2010, 02:24
W konkursie zwyciężyła koncepcja muzeum autorstwa Studia Architektonic...
W konkursie zwyciężyła koncepcja muzeum autorstwa Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni
Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman Piotr Wittman

Muzeum II Wojny Światowej zaprojektują architekci z Gdyni. Placówka ma zostać otwarta w 2014 roku

Wielka trójkątna, czerwona wieża górująca nad miastem – tak ma wyglądać Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wczoraj, w 71. rocznicę wybuchu wojny, ogłoszono wyniki międzynarodowego konkursu na projekt architektoniczny placówki. Architekci z kilkudziesięciu krajów nadesłali prawie 130 prac. Projekty przez ostatnie dwa tygodnie oceniało 11-osobowe jury, w skład którego weszli m.in. architekt Daniel Libeskind, historyk sztuki Jack Lohman, grafik Andrzej Pągowski, zastępca prezydenta Gdańska Wiesław Bielawski i historyk Wojciech P. Duda.Zwycięska koncepcja Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni zakłada ukrycie większej części ekspozycji pod ziemią. Nad terenem dominować ma wieża.– Akceptujemy całkowicie takie rozstrzygnięcie. Budynek świetnie wpisuje się w krajobraz Gdańska. Będzie idealnym miejscem dla naszego muzeum – mówi „Rz” wicedyrektor placówki dr Janusz Marszalec.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE