Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Świat » Dyplomacja

Dyplomacja

Debiut prezydenta

Anna Słojewska, Wojciech Lorenz 02-09-2010, ostatnia aktualizacja 02-09-2010 01:27

Bronisław Komorowski rozpoczął pierwsze tournée zagraniczne. Z politykami w Brukseli rozmawiał sam

Korespondencja z Brukseli

Bruksela, Paryż i Berlin – to plan rozpoczętej wczoraj podróży Bronisława Komorowskiego. Najpierw Bruksela, bo – jak powiedział prezydent – „Polska jest rzecznikiem wzmocnienia współpracy w UE”. Rano Komorowski przyjechał do Komisji Europejskiej, gdzie spotkał się z jej przewodniczącym Jose Barroso.

– Przybył trochę przed czasem, więc zaczęli rozmawiać wcześniej – mówi „Rz” osoba z otoczenia szefa KE. O czym jednak rozmawiali, wiedzą tylko oni, gdyż – wbrew wcześniejszym ustaleniom – zamiast po 15 minutach zaprosić do udziału w rozmowie doradców, pozostali w swoim gronie, tylko w towarzystwie tłumaczy. – Spotkali się pierwszy raz. Widocznie dobrze im się rozmawiało – powiedziano nam w KE.

Komorowski miał wczoraj zaliczyć wszystkie unijne instytucje, ale ostatecznie z przewodniczącym Rady Europejskiej spotka się dziś. W ostatniej chwili polskiego prezydenta zaprosił do siebie król Albert II. Tam również 40-minutowa rozmowa odbyła się w cztery oczy. Otoczenie prezydenta spekulowało, że król mógł poruszyć tematy rodzinne. Jego synowa, żona następcy tronu Matylda, jest bowiem skoligacona z rodziną Komorowskich.

Po polskim akcencie w pałacu Komorowski przejechał do Parlamentu Europejskiego, gdzie poczuł się jak w domu. Na spotkaniu z przewodniczącym parlamentu był wyraźnie uradowany i wspominał czasy, gdy Jerzy Buzek był jego szefem: premierem gabinetu, w którym obecny prezydent sprawował funkcję ministra obrony. Znaczna część rozmowy z Buzkiem, znów wbrew ustaleniom, odbyła się w cztery oczy.

Potem Komorowski zjadł obiad w towarzystwie szefów wszystkich frakcji politycznych w PE, najwięcej rozmawiając z Francuzem Josephem Daulem, szefem chadeków, i Niemcem Martinem Schulzem, szefem socjalistów. – Szło im to bardzo sprawnie. Bo prezydent miał obok siebie tłumaczy na niemiecki i francuski, których wiezie ze sobą do Paryża i Berlina – mówi nasz rozmówca w PE. Jak zauważa, Komorowski był dobrze przygotowany do spotkań. – Z notatek nie korzystał, a doradcy też nie stali przy jego uchu – opowiada.

Prezydent spotkał się też z polskimi eurodeputowanymi. Stawili się prawie w komplecie, poza PiS, które było reprezentowane tylko w jednej trzeciej. Atmosfera była miła, Komorowski dostał nawet kwiaty i czekoladki z okazji swoich imienin. Europosłowie opozycji docenili, że prezydent się z nimi spotyka, ale też przedstawili mu konkretne postulaty.

Konrad Szymański z PiS pytał o umowę z Gazpromem. – Polska od pięciu lat apeluje o wspólną politykę energetyczną, a teraz forsuje umowę z Gazpromem niezgodną z tą ideą i sprzeczną z unijnym prawem – mówił Szymański. Z kolei Marek Siwiec z SLD narzekał na brak konkretnych informacji o polskim przewodnictwie w UE w drugiej połowie 2011 roku. – Na tę okazję MSZ zajmuje się kupowaniem samochodów, szykowaniem helikopterów i czyszczeniem toalet. Ale jakie są priorytety, ciągle nie wiemy. Gdzie zniknął minister Sikorski? – pytał Siwiec.

O ile w instytucjach unijnych prezydent zapewniał, że wspiera politykę rządu, o tyle już w NATO – jako zwierzchnik sił zbrojnych – mógł mówić we własnym imieniu. I swoje zdanie wyraził w sposób zdecydowany. Według niego koszty związane z misją w Afganistanie uniemożliwiają realizację strategicznego celu, jakim jest modernizacja polskiej armii. – Musimy jasno określić strategię zakończenia misji – mówił. Sekretarz generalny Sojuszu

Północnoatlantyckiego Anders Fogh Rasmussen ma nadzieję, że siły NATO będą mogły rozpocząć przekazywanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo wojskom afgańskim w 2011 roku.

Przeczytaj więcej o:  afganistan , Euro , komorowski , nato , ue

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Wojskowa współpraca Waszyngtonu i Moskwy

  Stany Zjednoczone nie rozpatrują możliwości zawieszenia współpracy z Rosją w sprawie Afganistanu. Wcześniej podobne oświadczenie wydało dowództwo NATO. Problem jednak wydaje się być dużo poważniejszy. >>
  common