Kto składa sprawozdania do PFRON

aktualizacja: 23.06.2010, 03:33
Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys
[b]Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Jak mam sporządzić sprawozdanie finansowe, aby otrzymywać dofinansowanie z PFRON w przypadku prowadzenia książki przychodów i rozchodów? Czy sprawozdanie powinno być za 2008, 2009 i 2010 rok do końca kwietnia?[/b]
[b]Nie[/b], czytelnik nie musi wysyłać do PFRON wraz z nową INF-O-PP żadnych sprawozdań finansowych. Nie jest on bowiem zobowiązany do ich sporządzania, zgodnie z przepisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C4D974F1FF1A718DEDF174AA6983D419?n=1&id=324433&wid=347265]ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (DzU z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.)[/link]. Potwierdza to PFRON w swoim komunikacie, wysłanym do wszystkich pracodawców w systemie SODiR i zamieszczonym również na stronie internetowej funduszu.
Stwierdza w nim, że sprawozdania finansowe za okres trzech ostatnich lat obrotowych mają wysłać wyłącznie podmioty gospodarcze zobowiązane do sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z przepisami o rachunkowości. Jeżeli więc czytelnik, prowadząc swoją firmę, nie ma obowiązku sporządzania sprawozdań finansowych, to poprzestaje na wysyłaniu nowej INF-O-PP (na razie, do czasu wprowadzenia nowej wersji do systemu SODiR, w wersji papierowej).
Podmioty ubiegające się o dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, bez względu na sposób wymiany danych z PFRON (papierowo czy elektronicznie), które są zobowiązane do sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z przepisami o rachunkowości, począwszy od wniosków za kwiecień 2010 r., dołączają te sprawozdania za okres trzech ostatnich lat obrotowych jednorazowo wraz z pierwszym wnioskiem, a także w razie zmiany treści tych sprawozdań.
[i]Autorka jest dyrektorem ds. dofinansowań w firmie Ogólnopolska Baza Pracodawców Osób Niepełnosprawnych[/i]
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE