Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komentarze

Ja jako ofiara sondaży

Paweł Lisicki, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej"
Fotorzepa, Ryszard Waniek Rys Ryszard Waniek
Byłem ufny. Do tej pory, ilekroć słyszałem o tym, że sondaże sš nacišgane, że robi się je pod z góry przewidzianš tezę, wzruszałem ramionami lub pukałem się znaczšco w głowę.
Niemożliwe, mówiłem sobie w duchu. Sondaże sš profesjonalne. Tam w firmach siedzš prawdziwi znawcy. Wszystko potrafiš przewidzieć, wymierzyć, oszacować. Statystycznie ujšć. No, zdarzajš się im czasem wpadki, ale niewielkie. Nieznaczšce. Przecież nikt by sobie tam nie pozwolił na fuszerkę. Nikomu do głowy by nie przyszło, że można manipulować. Œcisłe reguły i jasne kryteria muszš być przestrzegane. Za to im płacš i tego się od nich wymaga. Tak, byłem ufny. Pisałem i myœlałem, durny i głupi, podług tego, co wyczytałem w badaniach. Do niedzieli. A œciœlej do wczorajszego poranka, kiedy to się okazało, że wbrew danym oœrodków badawczych różnica między Jarosławem Kaczyńskim a Bronisławem Komorowskim wynosi nie – jak wczoraj można było zobaczyć w prywatnych telewizjach – 10 punktów procentowych, ale ledwie 4,5, co pokazało badanie OBOP. Błędy popełniły niemal wszystkie oœrodki. Również przewidywania "Rzeczpospolitej" w pištkowym wydaniu odbiegały od rzeczywistoœci, choć może nie w tak dużym stopniu. Pomylili się niemal wszyscy, choć nie wszyscy w równym stopniu. Nic nie przebije błędu PBS DGA, która jeszcze w pištek podawała 51 proc. poparcia dla Komorowskiego i 33 proc. dla Kaczyńskiego. Wniosek był oczywisty: Komorowski może wygrać w pierwszej turze, trzeba się tylko sprężyć.
Całkiem przypadkowo opublikowano to w przededniu wyborów akurat na łamach "GW", która jak żadna inna gazeta stała się tubš propagandowš partii rzšdzšcej. Która obok notowań kandydatów umieœciła wezwanie Tadeusza Mazowieckiego do głosowania na Komorowskiego. Pytam zatem: czy to tylko błšd pomiaru? Czy rzetelna pracownia może się pomylić o kilkanaœcie punktów procentowych? Czy pracujš tam zawodowcy, czy szamani wróżšcy z układu chmur na niebie? I dalej: co zamierzajš teraz zrobić wszyscy ci specjaliœci? Jak chcš się ustrzec przed kolejnš kompromitacjš? Jak się wytłumaczyć przed opiniš publicznš? Na razie odpowiada mi cisza. Co najwyżej znowu widzę miny zadowolonych z siebie ekspertów, którzy spokojnie tłumaczš, że w gruncie rzeczy nie ma o co kruszyć kopii. Guzik prawda. Jedyne, co usprawiedliwia nieco sondażownie, to to, że zwiedli ich respondenci. Wyborcy bali się przyznać, na kogo zagłosujš. Wszystkie oœrodki pomyliły się w ten sam sposób: przeszacowały poparcie dla Komorowskiego, nie doceniły Kaczyńskiego. Ot, to najlepszy dowód na to, kogo bojš się ludzie i jaki jest stan polskiej demokracji. Wbrew propagandzie PO wyborcy obawiali się przyznawać do głosowania na Jarosława Kaczyńskiego. Czyli bali się nie strasznej IV RP, ale łagodnej powszechnej miłoœci proponowanej przez marszałka. To tyle. Od tej pory przestaję ufać badaczom. Chyba że zrobiš coœ, żeby mi utraconš wiarę przywrócić. Chyba że będš mieli odwagę przeprosić. A może, skoro przewidywania im nie wychodzš, zmienić profesję? Dlaczego mam od nich wymagać mniej niż od polityków? Za takie błędy się płaci. [ramka]Skomentuj [link=http://blog.rp.pl/lisicki/2010/06/21/ja-jako-ofiara-sondazy/]na blogu[/link][/ramka]
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL