Pozew w sprawie księgi musi być precyzyjny

aktualizacja: 26.05.2010, 04:02
Pozew w sprawie księgi musi być precyzyjny
Pozew w sprawie księgi musi być precyzyjny
Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Sąd nie orzeknie o tym, czego strona w procesie się nie domagała

[b]Sąd Najwyższy w uchwale z 18 maja 2010 r. (sygn. III CZP134/09)[/b] uznał, że zasada ta obowiązuje także w sprawie o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym.

SN podjął tę uchwałę w powiększonym, siedmioosobowym składzie na wniosek skierowany z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. [srodtytul]Pierwszeństwo zasady dyspozycyjności[/srodtytul]Przyczyną wystąpienia z pytaniem były rozbieżności w nauce prawa i orzecznictwie Sądu Najwyższego, czy również w sprawie wniesionej na podstawie art. 10 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163015]ustawy z z 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece [/link](u.k.w.), tj. o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym, pierwszeństwo ma tzw. zasada dyspozycyjności, czy może zasada dążenia do zapewnienia wiarygodności ksiąg wieczystych.[wyimek]Żądanie pozwu podlega uwzględnieniu, jeśli zostanie udowodnione [/wyimek]
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE