Jak rozliczyć się z fiskusem ze spadku

aktualizacja: 15.05.2010, 03:44
Foto: www.sxc.hu

Całkowite zwolnienie z podatku spadkowego przysługuje tylko najbliższym. Inni spadkobiercy muszą co do zasady rozliczyć się z fiskusem, składając zeznanie podatkowe

W marcu 2010 r. sąd wydał postanowienie stwierdzające nabycie przez czytelniczkę spadku po bezdzietnej siostrze jej nieżyjącej mamy. Czytelniczka pyta, czy ją również obowiązuje sześciomiesięczny termin zgłoszenia do urzędu skarbowego tego faktu, a także na jakim druku do jakiego urzędu ma je skierować – swego czy spadkodawczyni.
Wspomniany w pytaniu sześciomiesięczny termin do zawiadomienia urzędu skarbowego o nabyciu spadku dotyczy tylko tych spadkobierców, których obejmuje obowiązujące od 1 stycznia 2007 r. całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn. Zawiadomienie urzędu w tym terminie (na formularzu SD-Z2 „Zgłoszenie o nabyciu rzeczy i praw majątkowych”) jest warunkiem skorzystania z tego zwolnienia. Dotyczy ono jednak tylko: małżonka; dzieci, wnuków, prawnuków (tzw. zstępnych); rodziców, dziadków, pradziadków (tzw. wstępnych); rodzeństwa (także przyrodniego); pasierba, pasierbicy; ojczyma, macochy.
Inni krewni czy powinowaci do tego kręgu nie należą. Dlatego czytelniczka jako spadkobierczyni siostry swojej mamy musi złożyć nie zawiadomienie, ale zeznanie podatkowe po to, żeby się rozliczyć z podatku spadkowego należnego fiskusowi od schedy po cioci. Zeznanie nie będzie potrzebne, jeśli wartość spadku przypadającego na nią nie przekracza 7276 zł.
Spadkobierca ma na złożenie zeznania jeden miesiąc. Termin ten liczy się dla niego od daty uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku lub daty sporządzenia przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia (postanowienie sądu staje się prawomocne – chyba że ktoś wniesie od niego apelację – po upływie trzech tygodni od doręczenia go spadkobiercy występującemu w sprawie bez adwokata czy radcy prawnego albo od ogłoszenia postanowienia, jeśli spadkobierca był obecny przy ogłoszeniu). Zresztą tak samo liczy się początek terminu zawiadomienia dla najbliższych warunkującego całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn.
Urząd skarbowy dowiaduje się oficjalnie o spadku, ponieważ sądy mają obowiązek przesyłania do organów skarbowych m.in. postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku i postanowień zmieniających je.
Zeznanie składa się na oficjalnym formularzu SD-3 i SD-3/A (załącznik). Należy dołączyć do niego przede wszystkim postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku i dokumenty potwierdzające posiadanie przez spadkodawcę dóbr wymienionych w zeznaniu. Może to być zwłaszcza: wypis z księgi wieczystej, umowa sprzedaży, zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej.
W praktyce urzędem, w którym składa się zeznanie (także zawiadomienie o nabyciu spadku uwalniające od podatku od spadków i darowizn) jest urząd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. Jeśli jednak pozostawione przez spadkodawcę nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze prawo do lokalu i wkład mieszkaniowy w spółdzielni są położone poza zasięgiem terytorialnym tego urzędu, lecz w zasięgu innego, ale tylko jednego urzędu skarbowego, zeznanie trzeba skierować do tego urzędu. Ten ostatni urząd będzie też właściwy, gdy oprócz nieruchomości i wskazanych dóbr w jego zasięgu terytorialnym znajdują się inne dobra majątkowe i ruchomości spadkodawcy.
Trzeba pamiętać o zwolnieniach podatkowych, z których mogą korzystać także osoby nienależące do wskazanego kręgu najbliższych. W praktyce najważniejsza jest ulga dla osób dziedziczących mieszkania i domy, które nie mają innego lokum, ale oświadczają, że będą mieszkać w spadkowym mieszkaniu albo domu przez pięć lat.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE