Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Biznes

Bukmacherzy walczš o zmianę opodatkowania

Już od kilku lat rentownoœć bukmacherów oscyluje w granicach zera.
Rzeczpospolita
Nawet o 10 procent spadły obroty zakładów bukmacherskich w pierwszym kwartale. Resort finansów nie wyklucza zmiany zasad opodatkowania branży – wynika z informacji „Rz”
Przedstawiciele firm bukmacherskich spotkali się z wiceministrem finansów Jackiem Kapicš pod koniec kwietnia. – Przedstawiliœmy problemy branży, a wiceminister poprosił, byœmy przesłali propozycje rozwišzań – informacje „Rz” potwierdza Mateusz Juroszek z zarzšdu firmy Star-Typ Sport (STS). Branża chce zmiany zasad opodatkowania, tak by podatek płacić nie od kwoty stawek wpłaconych przez klientów, ale od tego, co zostanie w firmie po wypłaceniu wygranych. Taki podatek od zysków mógłby wynosić ok. 25 proc., podobnie jak jest w innych krajach europejskich. Sylwia Stelmachowska z biura prasowego resortu twierdzi, że nie ma prac nad zmianš zasad opodatkowania branży. Według naszych informacji ze Ÿródeł zbliżonych do rzšdu takie rozmowy się toczš.
Zakłady wzajemne w punktach stacjonarnych organizuje w Polsce szeœć firm. Zgodnie z ustawš hazardowš z 19 listopada ub. r. od stycznia br. stawka opodatkowania wzrosła z 10 do 12 proc. sumy wpłat. – Jeœli klienci przyniosš do firmy milion zł, to 12 proc. od razu idzie do państwa i nie bierze udziału w grze – zauważa Juroszek. – Lepiej, gdyby ten milion brał udział w grze. Wtedy w firmie zostałoby ok. 22 proc. tej kwoty, bo taka jest œrednioroczna marża firmy. Wprowadzenie podatku od zysków oznaczałoby, że także od tych 220 tys. zł zapłacilibyœmy podatek – dodaje. Marek Oleszczuk ze Stowarzyszenia Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich zauważa, że niektóre z firm w ostatnich miesišcach pozamykały po 40 – 50 punktów przyjmowania zakładów. Z naszych informacji wynika, że firma Totolotek od wrzeœnia ub. r. do 22 kwietnia br. zlikwidowała aż 80 punktów, z czego ponad 20 w ostatnich trzech miesišcach. Podobne problemy ma STS, który zamknšł 45 placówek i zwolnił 90 osób. Nawet jednš czwartš swoich punktów zamknęła z kolei firma TipSport Polska. – Już wczeœniej nasza rentownoœć była bliska zera. Po podniesieniu podatków przestaje się opłacać prowadzenie działalnoœci – mówi Krzysztof Nowosadko z firmy Milenium Zakłady Bukmacherskie.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL