Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Zbrodnia katyńska

SN Rosji kazał znów rozpatrzyć skargę ws. Katynia

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Sšd Najwyższy Federacji Rosyjskiej uchylił ubiegłoroczne orzeczenieMoskiewskiego Sšdu Miejskiego w sprawie skargi stowarzyszenia Memoriał dotyczšcej mordu NKWD na polskich oficerach w 1940 roku i skierował jš do ponownego rozpatrzenia przez ten sšd.
Sšd Najwyższy nie uzasadnił swego postanowienia, jedynie poinformował, że uczyni to w najbliższych dniach. Moskiewski Sšd Miejski w grudniu 2009 roku odrzucił zażalenie Memoriału na postępowanie Komisji Międzyresortowej ds. Ochrony Tajemnic Państwowych, która w sierpniu ubiegłego roku bez jakiegokolwiek uzasadnienia odmówiła cofnięcia swojej decyzji z 22 grudnia 2004 roku o utajnieniu postanowienia Głównej Prokuratury Wojskowej (GPW) z 21 wrzeœnia tego samego roku o umorzeniu œledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej. GPW prowadziła je w latach 1990-2004. Wraz z utajnieniem postanowienia Głównej Prokuratury Wojskowej o umorzeniu dochodzenia Komisja Międzyresortowa nałożyła klauzulę tajnoœci na 116 ze 183 tomów akt œledztwa. Wœród utajnionych materiałów jest lista osób uznanych za winne.
Moskiewski Sšd Miejski orzekł w zeszłym roku, że Memoriał nie jest uprawniony do składania takich skarg, gdyż odmówienie przez Komisję Międzyresortowš cofnięcia decyzji o utajnieniu postanowienia GPW nie narusza interesów stowarzyszenia. Memoriał nie zgodził się z takim rozstrzygnięciem i złożył skargę kasacyjnš.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL