Wcześniejsza emerytura zwykle jest liczona po staremu

aktualizacja: 27.03.2010, 04:11
Wcześniejsza emerytura zwykle jest liczona po staremu
Wcześniejsza emerytura zwykle jest liczona po staremu
Foto: www.sxc.hu

Za pracę w szczególnych warunkach lub charakterze może także przysługiwać emerytura mieszana. Po nowemu są liczone pomostówki i nauczycielskie świadczenia kompensacyjne

[b]– Przeczytałem w waszej gazecie, że uprawnieni do emerytury z art. 184 ustawy o emeryturach i rentach będą ją mieć naliczoną według nowych zasad. Na taką emeryturę się właśnie wybieram. Ale na stronach ZUS znalazłem informację, że osoby, które spełniają warunki tzw. wcześniejszej emerytury, będą mieć ją naliczoną na starych zasadach. Jak to w końcu jest?[/b] – pyta czytelnik.

Przy ustalaniu emerytury na podstawie art. 184 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=324468]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (DzU z 2009 r. nr 153, poz. 1227 ze zm.) [/link]stosuje się art. 183 tej ustawy. Oznacza to, że emerytura przyznawana na podstawie art. 184 będzie obliczana – w przeciwieństwie do większości tzw. wcześniejszych emerytur – na nowych zasadach. [b]Jest to więc wyjątek od zasady, że wcześniejsze emerytury są liczone po staremu – te przyznaje się bowiem na podstawie innych przepisów, głównie art. 46 w związku z art. 29, 32, 33 lub 39. [/b] Rzeczywiście, w całości według starych zasad liczone są emerytury osób, które przechodzą na wcześniejsze emerytury pracownicze, z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub charakterze, twórców i artystów, kolejarzy i górników. W całości na starych zasadach będzie też wyliczona emerytura nauczyciela, który przechodzi na nią na podstawie art. 88 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=650349C449B132C36358B7B328F2B75A?id=182007]Karty nauczyciela[/link]. [srodtytul]Może być mieszana[/srodtytul]Ale za lata pracy w szczególnych warunkach lub charakterze nie zawsze przysługuje emerytura obliczana według dotychczasowych zasad.Z art. 183 ustawy o emeryturach i rentach z FUS wynika, że emerytura przyznana na wniosek osoby ubezpieczonej urodzonej po 31 grudnia 1948 r. (z wyjątkiem ubezpieczonych, którzy pobrali emeryturę na podstawie art. 46 lub 50), która osiągnęła wiek uprawniający do emerytury w latach 2009 – 2013, jest obliczana jako tzw. emerytura mieszana. Dodatkowym warunkiem jest to, aby osoba taka nie była członkiem otwartego funduszu emerytalnego albo złożyła wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w OFE na dochody budżetu państwa.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE