Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Ptaki wiedzš, co jedzš

W czasie corocznych migracji niektóre gatunki ptaków zjadajš owoce bogate w przeciwutleniacze, gardzšc mniej odżywczymi owocami. Poprawia to ich kondycję na czas długiej, wyczerpujšcej podróży - poinformowano podczas spotkania American Chemical Society (ACS).
Przeciwutleniacze to zwišzki zapobiegajšce procesom utleniania. Należš do nich m.in. naturalne substancje roœlinne, które mogš wspierać mechanizmy obronne komórek różnych organizmów. Przeciwutleniaczami sš m.in. karotenoidy - żółte, czerwone albo pomarańczowe barwniki roœlinne. - Wiemy, że dieta bogata w przeciwutleniacze, na przykład te obecne w owocach i warzywach, jest dobra dla zdrowia ludzi - zauważa szef badania Navindra Seeram z University of Rhode Island w Kingston (USA). - Jako chemika fascynuje mnie stwierdzenie, że także wędrowne ptaki wyszukujš pokarmów najbogatszych w przeciwutleniacze - dodaje. Wiele ptaków wędrownych przed jesiennš migracjš porzšdnie się najada, przy czym - inaczej, niż w pozostałych porach roku - nad owady przedkłada wówczas owoce. Niektóre ptaki pochłaniajš jednego dnia trzy razy więcej jagód, niż same ważš.
Naukowcy odkryli niedawno, że niektóre gatunki wędrowne wolš owoce w kolorze ciemniejszym - bogatsze w barwniki, niż owoce jasne. Sugerowano, że takie wybory mogš się wišzać z wyższym stężeniem przeciwutleniaczy w ciemniejszych owocach. Zwišzek preferencji owoców z poziomem przeciwutleniaczy w organizmie ptaka w czasie migracji udowodnił obecnie Seeram i jego współpracownicy. Analizowali oni wartoœć odżywczš owoców 12 gatunków roœlin, chętnie zjadanych przez ptaki wędrowne z amerykańskiej wyspy Block Island - ważnego przystanku na drodze ptasich migracji. Naukowcy zmierzyli stężenie przeciwutleniaczy i zawartoœć roœlinnych barwników w owocach kaliny, ostrokrzewu, woskownicy, aronii, bzu i innych owoców w chwili największej dojrzałoœci. Spoœród badanych owoców największym wzięciem wœród ptaków cieszyły się jagody kaliny. Seeram stwierdził, że majš one najwyższe stężenie przeciwutleniaczy i barwników. Przeciwutleniaczy było w nich o 150 proc. więcej niż w owocach jakiegokolwiek innego gatunku, a barwników - o 650 proc. więcej. - Potwierdza się, że niektóre ptaki wędrowne mogš specjalnie wybierać mocno ubarwione owoce, bioršc to za przejaw bogactwa przeciwutleniaczy - opowiada Seeram. - Te zwišzki o właœciwoœciach chorobotwórczych mogš pomagać ptakom w zwalczaniu stresu i stanów zapalnych, na które sš narażone podczas długiego lotu.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL