Obliczając dochód, odejmujemy składkę zdrowotną

aktualizacja: 11.03.2010, 03:40

Mam zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodach. Czy dla celów zasiłku rodzinnego odlicza się składki zdrowotne? Jeżeli tak, to które?

Przyznanie zasiłku rodzinnego jest uzależnione od tego, jaka jest wysokość dochodu rodziny w przeliczeniu na osobę (art. 5 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=A04AE6D955638CE315F03B6AAF3D5A58?id=182545]ustawy o świadczeniach rodzinnych[/link]). Co rozumieć przez pojęcie „dochód”? Art. 3 pkt 1 ustawy wymienia bardzo szczegółowo, co uwzględnia się w dochodzie.

Zasadniczo jednak są to przychody podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych na podstawie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link], pomniejszone o: koszty uzyskania przychodu, należny podatek dochodowy od osób fizycznych, składki na ubezpieczenia społeczne niezaliczone do kosztów uzyskania przychodu oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Jak widać, składki zdrowotne nie wchodzą do dochodu, od którego uzależnione jest prawo do zasiłku rodzinnego.Czy mówiąc o składce zdrowotnej, mamy na myśli składkę należną (9 proc. podstawy wymiaru) czy tę odliczaną od podatku (7,75 proc. podstawy wymiaru)?Wyjaśnia to [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D872717B897E031997357E700606DA79?id=178004]rozporządzenie z 2 czerwca 2005 r. w sprawie sposobu i trybu postępowania w sprawach o świadczenia rodzinne (DzU z 2005 r. nr 105, poz. 881 ze zm.)[/link].
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

Komentarz dnia

POLECAMY

KOMENTARZE