Import licencji a moment powstania obowiązku podatkowego

aktualizacja: 08.03.2010, 02:45
[b]Mam pytanie dotyczące importu licencji na programy komputerowe. Czy można uznać, że usługa polegająca na jednorazowym udzieleniu licencji od razu na cały okres jej trwania i jednorazowo płatna po jej udzieleniu jest wykonana w całości już z chwilą udzielenia licencji, a nie z upływem okresu, na który jej udzielono? Czy w związku z tym obowiązek podatkowy w imporcie usług – powstający od 1 stycznia 2010 r. w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, z chwilą wykonania usługi – powstanie w całości z chwilą udzielenia takiej licencji? Jak jest w przypadku udzielenia licencji na czas nieokreślony i jednorazowo płatnej po jej udzieleniu (jest to praktyka bardzo częsta w przypadku licencji na oprogramowanie komputerowe)?[/b]Przy zakupie licencji na programy komputerowe przez przedsiębiorców (podatników VAT) nie ma zastosowania żadna szczególna regulacja dotycząca miejsca ich świadczenia.
Dziękujemy za zainteresowanie
profesjonalnymi treściami "Rzeczpospolitej".
Miesięczny limit bezpłatnego dostępu do artykułów płatnych został wyczerpany.
Sprawdź ofertę lub zarejestruj się i bezpłatnie czytaj przez 30 dni
masz już konto w serwisie -
sprawdź ofertę

Odkryj cyfrową "Rzeczpospolitą"

  • Wydanie elektroniczne "Rzeczpospolitej"
  • Nowoczesna aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Pakiet Standard
już od:
4,92PLN
za dzień
SPRAWDŹ
Masz problem? pomoc@rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE